V Číně kvůli melaminu zavírají další mlékárny

Peking - Úřady v Číně zavřely kvůli jedovaté látce melamin další mlékárny. Inspektoři pátrají v celé zemi po kontaminovaných potravinách a zabavili už 72 tun práškového mléka, které melamin obsahovalo. Podle deníku China Daily by v obchodech mohlo být ještě téměř 100 tun nakaženého mléka v prášku z farem v severozápadní části země. Minulý týden byli v sousední provincii Šan-si zatčeni tři lidé kvůli výrobě a prodeji produktů s melaminem.

Inspektoři nyní uzavřeli mlékárnu v Ning-sie poté, co zjistili, že továrna opětně zabalila a prodala 170 tun melaminem znehodnoceného mléka, jež obdržela jako splátku dluhu. Ve stejné oblasti byla uzavřena také mlékárna, která měla spojení s mlékárenským podnikem v Šanghaji; ten byl uzavřen už v loňském roce v souvislosti s prodejem výrobků obsahujících melamin.

Odhalení melaminu v mléce způsobilo v roce 2008 v Číně rozsáhlý skandál. Na selhání ledvin po konzumaci znečištěného mléka zemřelo nejméně šest dětí a na 300 000 dalších onemocnělo. Přestože tehdy vláda slibovala, že se nic podobného nesmí opakovat, zjišťují nyní zdravotní kontroloři, že se v regálech obchodů znovu melaminem kontaminované výrobky objevují a po přebalení se do prodeje dokonce vrací i část produktů stažených při předchozích zátazích. Čína loni dvě osoby za jejich úlohu v melaminovém skandálu odsoudila k trestu smrti a v listopadu je popravila.