Obama chce o zdravotnictví jednat před kamerami

Washington - Americký prezident Barack Obama se snaží rozhýbat svou zablokovanou zdravotní reformu nečekaným krokem: Republikánům, kteří s rozsáhlou změnou amerického zdravotního systému nesouhlasí, navrhl jednání před televizními kamerami. Mělo by jít o půldenní setkání, jež by se mělo uskutečnit do konce února a jehož by se zúčastnili i zástupci demokratů.

„Chci s našimi republikánskými kolegy úzce spolupracovat. Chci je požádat, aby předložili na stůl svoje myšlenky,“ řekl Obama v neděli v rozhovoru pro televizní stanici CBS. Podle něj se zablokovaná jednání musí vrátit na začátek. Republikáni i demokraté by měli systematicky probrat své nejlepší návrhy a posunout se vpřed, podotkl prezident.

Schvalování největší změny amerického zdravotnictví za několik desítek let, která by měla zpřístupnit zdravotní péči desítkám milionů nepojištěných Američanů, se zcela zadrhlo v lednu. Demokraté tehdy v doplňovacích volbách do Senátu v Massachusetts přišli o takzvanou supervětšinu, jež jim umožňovala blokovat obstrukce republikánů. Obě komory amerického Kongresu již schválily své verze reformy, nyní se musejí dohodnout na společné podobě a přijmout ji.

Opozice s reformou nesouhlasí mimo jiné proto, že by podle nich předala kontrolu nad zdravotnictvím státu. Zároveň kritizují vysoké náklady na ni. Podle odhadů by změna během deseti následujících let stála téměř bilion dolarů.

Pokud se televizní jednání uskuteční, půjde v poměrně krátké době o druhé setkání republikánů a Obamy před televizními kamerami. Prezident na konci ledna na televizních obrazovkách odpovídal na dotazy republikánů ze Sněmovny reprezentantů na jejich konferenci v Baltimoru. Podle převažujícího mínění přitom své oponenty v debatě předčil.