Carlos Šakal chrání svou dobrou pověst

Paříž - Šedesátiletý Carlos Šakal se soudí s francouzskou televizní společností kvůli údajnému poškození své pověsti. Trnem v oku mu je třídílný televizní film o jeho životě, který prý může poškodit jeho image. Činí ho totiž odpovědným ze zločinů, s nimiž neměl nic společného. Soud by měl v této kauze rozhodnout ve čtvrtek.

Francouzka Isabelle Coutantová-Peyreová, právnička a Sánchezova manželka, kterou si Carlos vzal až ve vězení, požaduje, aby jí producenti třídílného televizního filmu Šakal, který ještě není dokončen, dali dílo ke schválení a k případným opravám ještě předtím, než půjde do distribuce. Právní zástupci produkční společnosti Film en Stock argumentují tím, že případná povinnost dát film ke schválení by znamenala porušení tvůrčích práv.

Majitel produkční společnosti a producent filmu Daniel Leconte uvedl, že nikdy nedovolil, aby se k filmu vyjádřil někdo ze zpodobňovaných ještě předtím, než se dílo vysílalo. „Znamenalo by to, že pokaždé, když uděláme nějaký film, dáváme lidem, o kterých film je, právo rozhodovat o jejich vlastních životech,“ vysvětlil. Podle něj je jeho film fiktivní interpretací skutečného života Sáncheze a nelze jej brát jako pokus o faktickou biografii.

Jak uvedl pařížský zpravodaj Českého rozhlasu Jan Šmíd, na obhajobu Carlose se postavila i některá francouzská média. Na druhou stranu si podle Šmída ale lze těžko představit, že by soud vysílání snímku zastavil.

Jeden z nejznámějších teroristů, vlastním jménem Iliych Ramírez Sánchez, je podezírán z 80 vražd spáchaných především ve jménu palestinského boje. Spojován je i s únosem ministrů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve Vídni v roce 1975 a s únosem francouzského letadla o rok později. V srpnu 1994 byl zatčen v Súdánu a následně odsouzen na doživotí za vraždu dvou francouzských agentů a jejich informátora v sedmdesátých letech. Trest si odpykává ve francouzském vězení a čeká na nový soudní proces před zvláštním protiteroristickým tribunálem za další útoky na počátku 80. let. On sám o sobě tvrdí, že má na svědomí smrt víc než 1 500 osob.