Kreml zatím k ukrajinským volbám mlčí

Moskva - Největší ukrajinský soused i věčný soupeř - Rusko - zatím s reakcemi na výsledek prezidentských voleb na sousední Ukrajině nespěchá. Kreml, který se podporou Janukovyče během zmanipulovaných voleb před pěti lety zdiskreditoval, je zatím opatrný.

Kreml zatím čeká na definitivní vyhlášení výsledků a nechává si otevřenou možnost pro oba kandidáty. Ruské priority na Ukrajině jsou jednoznačné. Kreml si chce udržet politický i ekonomický vliv a alespoň částečnou kontrolu nad plynovody, které dopravují velkou část ruského plynu do Evropy. A také zkrotit ukrajinské ambice směrem k Severoatlantické alianci a Evropské unii. 

Na první pohled by se zdálo, že tyto ambice může naplnit prorusky orientovaný Viktor Janukovyč, i on má ale za sebou hospodářskou lobby z východu Ukrajiny, která není příliš nakloněná pronikání ruského byznysu na Ukrajinu. 

Za jistých okolností se dokáže Kreml domluvit i s Julijí Tymošenkovou, ona se sice prezentuje jako prozápadní politička, s Kremlem ale dokázala najít vcelku pragmatickou řeč, co se týče nové plynové smlouvy i pronikání ruského plynárenského koncernu Gazprom na Ukrajinu.