Srílanská policie zatkla poraženého prezidentského kandidáta

Kolombo - Na Srí Lance byl dnes zatčen neúspěšný prezidentský kandidát Sarath Fonseka, který nedávno zpochybnil výsledek voleb a vláda ho obvinila z přípravy převratu. Úřady zatčení Fonseky potvrdily. Podle nich se ale vztahuje k jeho dřívějšímu působení v armádě.

Zatčení proběhlo v době, kdy Fonseka, bývalý šéf armády, jednal s politickými partnery. „Byl před našima očima odvlečen pryč, a to velmi hanebným způsobem,“ citoval Reuters jistého Fonsekova politického kolegu. Podle agentury AP byl Fonseka zadržen na základě podezření z pobuřování.

Opoziční politik Rauf Hakím řekl, že Fonseka protestoval proti tomu, že si pro něj přijela vojenská, a nikoliv civilní policie, když už není vojensky činný. Vojáci Fonseku a jeho tajemníka údajně odvlekli za nohy a ruce. „Byl tímto zacházením ponížen a zdiskreditován. Byli jsme prostě ohromeni,“ uvedl Hakím.

Srílanská policie již koncem ledna provedla razii v úřadu Fonseky a zadržela 15 jeho zaměstnanců. Vláda ho tehdy obvinila, že připravuje státní převrat proti znovuzvolenému prezidentovi Mahindovi Radžapaksemu. Podle některých informací údajně připravoval Fonseka, bývalý šéf armády a kandidát srílanské opozice, Radžapakseho vraždu.

Radžapakse v lednových prezidentských volbách získal 57,9 procenta hlasů, a obhájil tak mandát na dalších šest let. Jako poražený ze souboje o prezidentské křeslo vyšel generál Fonseka. Ten se zasloužil o porážku tamilských povstalců, když v loňském roce vedl vojenskou ofenzivu proti oblastem kontrolovaným separatistickou organizací Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE).

Fonseka po hlasování oznámil, že podal stížnost u volební komise a že požádá Nejvyšší soud, aby zrušil prezidentské volby, které byly podle něj zfalšovány. Radžapakse poté nechal propustit 12 vysokých vojenských důstojníků ze strachu před státním převratem.