Britský ministr neignoroval varování právníků před invazí do Iráku

Londýn – O britské invazi do Iráku vypovídal další vysoce postavený politik - britský ministr spravedlnosti Jack Straw. Ten dnes odmítl, že by v roce 2003 ignoroval názor právníků ministerstva, podle nichž byla tehdy chystaná invaze do Iráku ilegální. Minulý týden odborná komise šest hodin vyslýchala bývalého premiéra Tonyho Blaira. Komise hodnotí, jestli britská účast na invazi v roce 2003 byla v souladu s mezinárodním právem a zda tehdejší kabinet neporušil nepsanou ústavu.

Straw se při dnešním slyšení bránil tvrzením, že v roce 2003 rady právníků, kteří označovali invazi do Iráku za nelegální, neignoroval, ale neřídil se jimi. Prohlásil, že od svých právníků dostával rozporuplné rady, a připomněl, že konečné rozhodnutí o legálnosti války z hlediska mezinárodního práva byla na tehdejším generálním prokurátorovi Peteru Goldsmithovi. Ten tehdy ale také váhal a invazi bez druhé rezoluce Rady bezpečnosti OSN podpořil až těsně před jejím zahájením. 

Hlavní právník ministerstva zahraničí Michael Wood přitom prohlásil, že Strawa varoval, že invaze není v souladu s mezinárodním právem a že „se rovná zločinu agrese“. Straw se ale dnes před komisí nechal slyšet, že systém, ve kterém by ministři uposlechli každé rady právníků, by byl chybný. 

Irácká invaze v březnu 2003 vyvolala v Británii masové demonstrace a zemi rozdělila. Blair a bývalý americký prezident George Bush zdůvodňovali invazi hrozbou iráckých zbraní hromadného ničení, které se ale nenašly. Kritici války tvrdí, že Bush i Blair byli rozhodnutí jít do války dlouho předtím, než se začalo jednat o druhé rezoluci RB OSN.