V Lotyšsku jsou na pranýři řidiči, kteří mají na vozech ruské symboly

Riga - Lotyšsko řeší skandál kolem úniku osobních dat s nacionalistickým podtextem. Na internetu se objevil černý seznam motoristů, kteří na autech vozí ruské symboly. Jejich jména, adresy a další údaje získal neznámý pachatel z fotek posbíraných po parkovištích.  A některým řidičům na seznamu už vyhrožují nacionalisté.

Kdo si v Lotyšsku ozdobil auto ruskou vlajkou nebo orlicí, ocitl se na internetovém černém seznamu. Publikovala ho nedosažitelná společnost registrovaná v USA, a už na něm má 118 jmen a registračních značek, adres. Na seznamu jsou i fotografie vozidla nebo bankovních údaje majitelů vozů. 

Na seznamu se ocitl i Vladimir Husnutdinov za to, že si vyvěsil do auta vlaječku Tatarstánu. Jako ostatní pranýřovaní najednou začal dostávat výhrůžky od pravicových extremistů, kteří mu nadávají do okupantů. „Když lidi chtějí, zdobí si domy vlajkami. Přece jim je nepůjdete strhávat. A pro mě je moje auto můj dům,“ hájí svá práva Vladimir. „To je k smíchu, okupant! Narodil jsem se tady, je to moje vlast. To oni porušují lotyšské zákony,“ dodává. 

Kontroverzní seznam začal vznikat vloni v létě. Skupina radikálních nacionalistů vyzvala lidi, aby fotili auta s ruskými vlaječkami a sdílela je na internetu. Ostatní informace mají pravděpodobně z registru vozidel ředitelství bezpečnosti silnic, které má spojení i na banky, leasingové společnosti a pojišťovny. 

Inspektorát na ochranu dat už řeší řadu stížností lidí z černého seznamu. Za odhalení něčích osobních dat ale může udělit jen pokutu. Teprve kdyby vznikla hmotná škoda, předá případ soudům.

Auto s vlaječkou
Auto s vlaječkou