Europoslanci budou schvalovat Evropskou komisi

Štrasburk - Evropský parlament bude dnes ve Štrasburku hlasovat o nové Evropské komisi. Její schvalování bylo odloženo kvůli odstoupení bulharské kandidátky Rumjany Želevové kvůli nejasnostem s jejím daňovým přiznáním. Očekává se, že sbor komisařů, mezi nimiž je i český zástupce Štefan Füle, bude bez větších problémů europoslanci schválen. Většina z 22 českých europoslanců ovšem komisi nepodpoří.

Staronový předseda Evropské komise José Barroso dnes slíbil europoslancům, že s nimi bude v příštích pěti letech úzce spolupracovat. Evropský parlament čeká odpoledne klíčové hlasování o novém sboru komisařů a vše nasvědčuje tomu, že zákonodárci komisi schválí. Od některých členů parlamentu nicméně zaznívá vůči Barrosovi i některým navrženým komisařům místy i poměrně tvrdá kritika.

„Je potřeba, aby Evropa mluvila jedním hlasem,“ řekl dnes Barroso před europoslanci. Narážel na četné případy z minulosti, kdy zájmy různých států třeba v zahraniční politice či obchodních otázkách vedly k tomu, že EU působila ve světě jako rozháraný a nejednotný spolek. Různé instituce EU rovněž zastávaly v řadě záležitostí různé pozice.

Video Telefonát Evy Hrnčířové
video

Telefonát Evy Hrnčířové

Podle Barrosa navíc Evropa zatím nemá přiměřené místo ve světě. Podle některých poslanců se to ukázalo kupříkladu na nedávné mezinárodní konferenci o klimatu v Kodani, která skončila krachem. EU na ní sice chtěla hrát jednu z hlavních rolí, ale to se nestalo.

„Budeme samozřejmě hlasovat pro váš sbor komisařů,“ vzkázal předsedovi EK šéf nejsilnější, lidovecké frakce v EP Joseph Daul. Jeho skupina stála za Barrosem, už když byl předseda nové EK vybírán.

Naopak velké problémy s Barrosem měli socialisté, z nichž ho loni podpořila jen část. Lídr druhého největšího parlamentního seskupení Martin Schulz byl kritický i dnes, když Barrosovi vytýkal rozřazení resortů mezi jednotlivé adepty na eurokomisaře. Ocenil, že Barroso při vyjednávání s parlamentem o spolupráci učinil vstřícné kompromisy, neřekl však jasně, zda jeho skupina komisi složenou z 18 mužů a devíti žen odsouhlasí. To se ukáže až po debatě, i když podle dřívějších prohlášení by většina socialistů měla komisi podpořit. Ne zcela jasná vyjádření zaznívala i od některých dalších frakcí.

Komise má už na startu zpoždění

Evropská komise v 27členné unii dohlíží na dodržování platných pravidel i připravuje nové normy. Čech Füle bude mít na starosti další rozšiřování bloku a takzvanou sousedskou politiku. Komisi bude předsedat José Barroso, který stojí i v čele nyní končícího týmu.

Dosavadní sbor, v němž byl z Česka Vladimír Špidla, měl původně skončit už loni na podzim. Zpozdilo se však zahájení účinnosti Lisabonské smlouvy o reformě unijních struktur a spolu s tím i celý proces jmenování nové komise.

Původně se o komisi mělo hlasovat již 26. ledna. To však zmařilo stažení bulharské kandidátky Rumjany Želevové, kterou europoslanci po jejím slyšení velmi ostře kritizovali, a hrozilo, že by mohla kvůli tomu padnout celá komise. Zákonodárný sbor totiž nehlasuje o jednotlivých kandidátech, nýbrž o sboru jako celku. Bulharsko nakonec do EK vyslalo dosavadní viceprezidentku Světové banky Kristalinu Georgievovou.