Afghánci prchají, z nebe padá varování před bitvou s Talibanem

Hílmand - Stovky vesničanů prchají z afghánské provincie Hílmand, která se má stát cílem plánované ofenzivy sil NATO proti Talibanu. Akci, která má být největším tažením od roku 2001, oznamují letáky. Spojenecká letadla je shazují nad územím ovládaným Talibanem.

Město Mardžah je zemědělskou oázou se zavlažovacími kanály a velkou produkcí opia. Je poslední baštou Talibanu v provincii. I s okolím má 125 tisíc obyvatel. 

Teď se stovky lidí odsud stěhují. Mezinárodní jednotky civilisty varovaly, že v nejbližší době vypukne v Mardžahu bitva s radikály. Odjíždějí ale hlavně ti, kdo si to mohou dovolit. Zatím spíš stovky než tisíce lidí. 

Název chystané operace je Moštarak, což v místním jazyce znamená Společně. Poprvé se do ní totiž v co největší míře zapojí kromě zahraničních jednotek i afghánské bezpečnostní síly. 

Afhánské kolegy z elitního sboru ANCOP školili poslední týden Britové. V Hílmandu mají deset tisíc mužů, Američané 15 tisíc. Avizovat operaci předem podle nich není na škodu. James Cowan, velitel britských sil v Hílmandu, říká: „Kritickou informací je jen přesné načasování a to je přísně tajné, aby nepřítel nezískal výhodu.“ 

Ofenziva může začít v příštích dnech kdykoliv. Útok na Mardžah bude první akcí od podzimního navýšení počtu amerických sil o třicet tisíc, které nařídil Barack Obama. Vojáci budou mít konečně sílu, se kterou, jak tvrdí, prosadí moc legitimní afghánské vlády v baště Talibanu jednou provždy.

Afghánci kvůli ofenzivě opuštějí Mardžah.
Afghánci kvůli ofenzivě opuštějí Mardžah.
Více fotek
  • Afghánci kvůli ofenzivě opuštějí Mardžah. autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1415/141447.jpg
  • Afghánští vojáci autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1415/141455.jpg