Čínský soud potrestal disidenta. Umlčí ho rozsudek?

Peking - Čínský disident Tchan Cuo-žen dostal pět let vězení za rozvracení státu. Měl se ho dopustit tím, že kritizoval represe proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989. Ochránci lidských práv ale tvrdí, že skutečným důvodem zatčení byla jeho zjištění o špatné výstavbě škol v provincii S' Čchuan. Kvůli tomu při zemětřesení v roce 2008 zemřely tisíce dětí.

Advokát odsouzeného disidenta informoval, že jeho klient dostal maximální možný trest a že se proti rozsudku hodlá odvolat. Právník dodal, že Tchan je prvním odsouzeným za posledních deset let kvůli událostem na Tchien-an-men. Soud se prý jeho aktivitami kolem zemětřesení vůbec nezabýval.

Organizace Amnesty International si ale myslí, že trest za události v roce 1989 je jen zástěrkou. Cílem je prý disidenta umlčet, neboť Tchan byl hlasitým kritikem úřadů, které jsou podle něj zodpovědné za smrt dětí, jež zemřely během tragického zemětřesení v roce 2008 v troskách zřícených škol.

Tchan upozoňoval na to, že školní budovy byly špatně zabezpečené. Vyslovil podezření, že úřady běžně povolovaly šizení výstavby školních staveb, aby se „ušetřil“ přidělovaný materiál a zbyl na jiné stavby.