Dokud dětem není 13, tak v noci ani na krok

Paříž – Francie bojuje s kriminalitou mladistvých. Dnes jde do parlamentu návrh nového zákona, který zakazuje noční vycházení dětí do 13 let. Úřady tak chtějí zamezit tomu, aby se děti potulovaly na veřejnosti bez dozoru. Původní návrh ministra vnitra počítal se zákazem potulování jen pro děti, které už měly problémy se zákonem. Aby se to ale nevykládalo jako porušování rovnosti mezi občany, byl nakonec rozšířen na všechny mladší 13 let.

Francie má problém s kriminalitou dětí, objevil se proto návrh zákona, který zakazuje po celé Francii děvčatům a chlapcům do třinácti let vycházet v noci ven. O návrhu dnes budou hlasovat poslanci, návrh zákona o vnitřní bezpečnosti už schválil právní výbor parlamentu. 

Návrh počítá se zákazem vycházení pro všechny děti do 13 let v době od 23:00 do 6:00. Původní návrh zákona omezoval jen vycházení dětí, které už měly problém se zákonem. Ale ukázalo se, že by to bylo administrativně dost složité. Navíc se objevila kritika, že jde o omezování svobody. Nakonec se tedy návrh rozšířil pro všechny děti do 13 let. Pokud by zákon prošel, hrozilo by rodičům, kteří své děti neohlídají, že nedostanou sociální dávky. 

Superrychlá auta pouličních gangů skončí ve službách policie

Návrh zákona vznikl kvůli problémům především na jihu Francie, kde žije hodně arabských přistěhovalců, informoval zpravodaj českého rozhlasu Jan Šmíd. Tyto rodiny mají často hodně dětí a rodiče potomky nezvládají. Děti se proto potulují po ulicích, sdružují se do gangů a hrozí, že se dostanou na šikmou plochu. 

Návrh nového zákona o vnitřní bezpečnosti ale počítá i s návrhem, že by policie mohla pouličním gangům zabavovat superrychlá auta, která by pak mohla využít při pronásledování mladých zločinců. Podle Jana Šmída má návrh reálnou šanci na to, aby se dnes díky poslancům stal zákonem. 

Ve Francii to přitom není ojedinělá snaha. Už od roku 2001 platí ve Francii zákon, že prefekti mohou vyhlásit zákaz nočního vycházení v případě nepokojů a násilností.