Jacksonův lékař propuštěn na kauci, k soudu se vrátí v dubnu

Los Angeles – Lékař Michaela Jacksona Conrad Murray, kterého v pondělí státní zástupce obvinil z neúmyslného zabití jeho klienta, byl propuštěn na kauci. Ta byla vyměřena na 75 tisíc dolarů, tedy asi jeden a půl milionu korun. Lékař se musí k soudu vrátit v dubnu, kdy proběhne další slyšení. Murrayovi hrozí až čtyři roky vězení.

Jackson zemřel loni v červnu a jeho smrt podle výsledků vyšetřování způsobilo smrtelné množství léku propofol, který mu Murray podal. Přípravek naordinoval zpěvákovi spolu s dalšími dvěma sedativy, aby mu pomohl překonat nespavost. Dávka ale byla příliš silná a zpěvákovo srdce se zastavilo.

Murray svou vinu popřel a jeho obhájce Ed Chernoff slíbil, že se budou „bít jako lvi“. Soudce Keith Schwartz nařídil Murrayovi, aby odevzdal svůj pas a řekl mu, že smí cestovat po území Spojených států, ale ne do zahraničí. Žaloba naznačila, že by se Murray mohl pokusit uprchnout do své rodné Granady nebo na Trinidad, kde žil v dětství.

Dubnové slyšení odkryje důkazy, které žaloba hodlá předložit, aby prokázala, že se Murray dopustil „hrubé nedbalosti“. Podle obžaloby Murray jednal „bez náležité obezřetnosti, protizákonně, ale bez zločinného úmyslu“.

Schwartz rovněž Murrayovi sdělil, že omezuje jeho lékařskou praxi a zakazuje mu používat jakákoli anestetika. „Nechci, abyste dával lidem sedativa,“ prohlásil soudce. Murray, který má kardiologickou praxi v texaském Houstonu, prý Jacksonovi dával přípravky s propofolem jako léky proti nespavosti opakovaně od loňského května, kdy začal pro zpěváka pracovat jako osobní lékař. Murray od počátku tvrdí, že Jacksonovi nepodal nic, co by ho mohlo ohrozit na životě.