Laviny v Afghánistánu zabily desítky lidí

Kábul - Až 70 mrtvých si zřejmě vyžádaly laviny, které se v pondělí sesunuly po silném sněžení v afghánském průsmyku Salang. Záchranáři zatím našli 24 těl a evakuovali 430 zraněných. Z automobilů, které sníh zasypal, se už podařilo vyprostit na 2 500 lidí. Dnes ráno se sesunuly další laviny, což záchranné práce ztěžuje. Proto lidem zablokovaným na silnicích vojenské vrtulníky shazují balíčky s potravinami.

Na evakuaci lidí uvězněných ve sněhu se podílejí jak afghánští, tak koaliční vojáci a 180 zraněných bylo přepraveno vrtulníky na vojenskou základnu Bagrám. Dalších 250 zraněných přijaly okolní afghánské nemocnice.

Laviny se sesunuly po silném sněžení v pondělí v průsmyku Salang, kudy vede ve výšce 3 300 metrů nad mořem spojnice mezi Kábulem a severoafghánským městem Mazáre Šaríf. Část tvoří přes dva a půl kilometru dlouhý tunel. Šéf afghánského centra pro pohotovost a katastrofy Abdul Matín Edrak uvedl, že spadlo celkem 17 lavin a v tunelu je zablokováno přes 200 nákladních vozidel, autobusů i automobilů. Přibližně stovka vozidel je uvězněna na volné silnici.

Podle agentury Reuters se ozvalo telefonicky několik lidí v zablokovaných automobilech. Uvedli, že mrznou a dusí je zplodiny z vozidel. Viděli prý automobily s mrtvými lidmi, kteří nepřežili celonoční zablokování v mrazu.

Sněhová kalamita v Afghánistánu
Sněhová kalamita v Afghánistánu