Havárii etiopského letadla způsobila pilotova chyba

Bejrút - Za pád etiopského letadla 25. ledna do moře u Libanonu zřejmě může chyba pilota. Tým expertů z Francie, Etiopie a Libanonu to vyvozuje z dat obsažených v černé skříňce. Boeing 737 startoval za bouřky z Bejrútu s 90 lidmi na palubě. Pilot nerespektoval příkaz řídicí věže, i když potvrdil, že ho dostal. Stroj spadl několik minut po startu, havárii nikdo nepřežil.

Černé skříňky byly vytaženy z moře u Bejrútu v neděli. Libanonské a mezinárodní pátrací týmy rovněž lokalizovaly části trupu letadla, v nichž je zřejmě uvězněna většina těl. Dosud bylo z vody vytaženo 23 těl obětí.

Letadlo společnosti Ethiopian Airlines, které mířilo do Addis Abeby, se 25. ledna zřítilo krátce po startu na letišti v Bejrútu do Středozemního moře. Do vzduchu šlo za prudké bouře a je už jisté, že pilot startoval příliš rychle a neuposlechl pokynů řídicí věže, aby změnil směr. Předtím, než stroj zmizel z obrazovek radarů, letadlo provedlo prudký obrat a poté se jako planoucí koule zřítilo do moře.

Libanonský ministr zdravotnictví Muhammad Džavád Chalíf dnes jako první libanonský oficiální činitel veřejně řekl, že letadlo krátce po startu explodovalo za letu. „Letadlo vybuchlo za letu a jeho trup, stejně jako těla osob na palubě, se rozptýlil do moře, na různá místa,“ řekl ministr novinářům na vysvětlenou, proč nebyla některá těla nalezena vcelku.