Brazilští vědci tvrdí, že objevili Eldorádo

Rio de Janeiro - Brazilští vědci identifikovali archeologické památky ze 16. století, které mohly být předobrazem jednoho z nejhledanějších míst historie - Eldoráda. Archeologům pomohlo k objevení centra bohaté civilizace paradoxně drastické mýcení amazonského pralesa. Na leteckých záběrech objevili vědci nedaleko brazilsko-bolivijské hranice obrovské obrazce z příkopů a kamenných zdí. Zbytek vědeckého světa je k závěrům výzkumu skeptický.

Archeologové zatím prozkoumali jen 10 % vykopávek. Už teď však tvrdí, že narazili na souměstí, kde žilo na 60 tisíc lidí, a možná i na předobraz jednoho z nejznámějších mýtů historie. „Vzhledem k jejich rozměrům a propracování nejspíš sloužily k náboženským účelům,“ uvedl archeolog Alceu Ranzi.

Legenda o zlatém městě – Eldorádu – přiměla tisíce především španělských dobyvatelů riskovat život v jihoamerických džunglích. Jednou z nejtragičtějších výprav byla expedice Francisca de Orellana. Ta sice jako první dokázala proplout Amazonkou až k ústí, ze 300 mužů ale přežilo jen 44.

Eldorádo zůstalo tajemstvím. Podle většiny vědců jednoduše proto, že neexistovalo. Fáma mohla vzniknout jinak. „Na základě náčelníků, kteří byli uváděni do úřadu tak, že byli posypáni zlatým prachem a pak se rituálně omyli nebo ty zlaté předměty hodili do jezera,“ uvedl iberoamerikanista Josef Opatrný. Přesto objev Eldoráda oznámili archeologové už několikrát. Vždy šlo o omyl. A přesvědčivé důkazy zatím nepředložili ani brazilští vědci.