Lavinové nebezpečí v Alpách trvá

Vídeň - Už 16 obětí mají letos na svědomí laviny v Rakousku. Jen od soboty do pondělí spadly hned na několika místech. Ta pondělní si v Tyrolsku vyžádala život muže z Francie. Do pátrání se zapojily i vrtulníky, ale po několika hodinách musela být akce zastavena, protože podmínky ohrožovaly životy záchranářů.

Jen o den dříve podlehl v Tyrolsku zraněním způsobeným lavinou německý turista, další oběť měla na svědomí lavina v oblasti Hermagor. Celkový počet zraněných v lavinách o uplynulém víkendu je ještě vyšší. Někteří turisté měli ale větší štěstí a ze sněhové masy se jim podařilo dostat včas.

Odborníci varují, že vysoké nebezpečí pádu lavin prakticky v celých rakouských Alpách potrvá. V Tyrolsku je vyhlášen třetí stupeň nebezpečí. Podle odborníků může lavinu uvolnit neopatrnost třeba jediného lyžaře, který se vydá do zakázané oblasti. Turistům se proto doporučuje pohybovat se pouze po vyznačených sjezdovkách. I přes nepříznivou bilanci je letošních obětí zatím o polovinu méně než loni, sezona ale ještě nekončí.

Podobně nepříznivá situace je i ve Švýcarsku. Odtamtud přišla v pondělí nečekaně dobrá zpráva: Jednadvacetiletý lyžař, který byl pod lavinou zasypán 17 hodin, přežil. Záchranáři to považují za zázrak. Mladík byl hospitalizován pouze kvůli podchlazení.

Záchranáři vyprošťují oběť laviny
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24