Libanonský premiér je znepokojen stupňující se izraelskou hrozbou

Bejrút - Libanonský premiér Saad Harírí vyjádřil vážné znepokojení nad „stupňující se“ hrozbou, kterou pro Blízký východ představuje Izrael. Harírí serveru BBC řekl, že izraelské letouny pronikají každý den do libanonského vzdušného prostoru, a vyslovil obavy z další války s Izraelem.

K situaci se vyjádřil několik dní poté, co si Sýrie a Izrael vyměnily agresivní obvinění. I když tato rétorika není nic nového, vznikají nyní obavy, že by to mohlo vést k vážnější konfrontaci. „Denně slyšíme spoustu izraelských hrozeb a nejen hrozeb,“ řekl Harírí. „Vidíme, co se děje na zemi i v našem vzdušném prostoru a co se dělo v minulých dvou měsících - každý den izraelská letadla pronikala do libanonského vzdušného prostoru. To eskaluje a je to skutečně nebezpečné.“

Libanonský premiér také řekl, že Libanon je jednotný a že vláda bude stát při Hizballáhu, libanonské militantní skupině, která v roce 2006 bojovala s Izraelem. „Myslím, že spoléhají na to, že by se Libanon v případě války s Izraelem rozdělil. Libanon se nerozdělí. Budeme stát proti Izraeli. Budeme stát při našem vlastním lidu,“ zdůraznil Harírí.

Šéf libanonského kabinetu vyjádřil svoje obavy jen několik dní poté, co se ministři zahraničí Sýrie a Izraele vzájemně agresivně obvinili. To podnítilo různé spekulace médií a vyvolalo obavy veřejnosti z toho, co mnozí v oblasti označují za blížící se válku. Tato nepřátelská rétorika není na Blízkém východě nová, ale vzhledem k tomu, že klid v tomto regionu je velmi křehký, narůstají obavy, že by to mohlo vést k další vážné konfrontaci.