Nigerijský viceprezident se ujal funkce hlavy státu

Abuja - Nigerijský viceprezident Goodluck Jonathan se dnes dočasně ujal funkce hlavy státu. Rozhodl o tom republikový parlament ve snaze ukončit krizi způsobenou nepřítomností nemocného prezidenta Umara Yar'Aduy. Nigerijská vláda v reakci uvedla, že Jonathana ve funkci plně uznává již od doby Yar'Aduovy hospitalizace.

Poslanci v přijaté rezoluci Jonathana vyzvali, aby se ujal výkonu prezidentských pravomocí v plné šíři až do návratu prezidenta. Jonathan funkci oficiálně přijal a dodal, že jednou z priorit jeho vlády bude amnestie týkající se povstalců z oblasti delty Nigeru, kteří nedávno kvůli nejistotě spojené s Yar'Aduovou nepřítomností vypověděli vládě příměří.

Yar'Adua byl hospitalizován 23. listopadu s onemocněním srdce a léčí se v Saúdské Arábii. Před odjezdem však nikomu nepředal pravomoci a jeho nepřítomnost zkomplikovala například vojenský zásah při nedávných náboženských nepokojích. Viceprezident Jonathan sice do oblasti nepokojů poslal vojáky, bylo mu ale vytýkáno, že není vrchním velitelem ozbrojených sil a nemá tak potřebnou pravomoc.

/*json*/{"map":{"lat":11.0490383465,"lng":8.4814453125,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/