Obama se prý málo věnuje černochům

New York - Americký prezident Barack Obama, který je prvním mužem tmavé pleti v Bílém domě, čelí kritice, že málo myslí na svou rasu. Někteří černošští politici a intelektuálové mu vyčítají například to, že se otázce rasy úzkostlivě vyhýbá, či to, že dělá málo pro pomoc černochům, na které hospodářská recese dopadla silněji než na jiné etnické skupiny ve Spojených státech.

Podle černošských členů Kongresu tak Obama selhal, když nevytvořil sociální programy, jež by byly ušité na míru této menšině. Někteří z nich proto v prosinci dokonce hrozili, že nepodpoří reformu finančních pravidel pro banky. „Nečekali jsme, že se něco změní přes noc, když je v Bílém domě afroamerický prezident. Skutečností ale je, že část voličů trpí. Myslím, že mohl udělat víc a že udělá víc,“ podotkl člen Sněmovny reprezentantů Elijah Cummings.

Řada černošských intelektuálů pak Obamovi vyčítá, že v otázce rovnoprávnosti ras není vedoucím hlasem. „Bylo tolik okamžiků, které si říkaly o poučení, ale pan profesor prostě odmítá přijít do třídy,“ povzdechl si sociolog a Obamův dlouhodobý stoupenec Michael Eric Dyson.

Sám Obama v prosinci v rozhovoru pro síť stanic vlastněných černošskými majiteli připustil, že ví o nespokojenosti černošské komunity, zejména s jeho politikou zaměstnanosti. Odmítl ale myšlenku, že by černochům musel věnovat zvláštní pozornost.

Barack Obama:

„Nemohu prosazovat zákony, které pomáhají jen černochům. Jsem prezident Spojených států. Mohu se ale snažit o prosazování zákonů, které pomáhají všem lidem, zvláště těm, kteří jsou nejvíc zranitelní a mají největší nouzi. V konečném důsledku tak pozvednou i afroamerickou komunitu.“

Obama je mezi černochy nadále nesmírně populární. Podle průzkumů mu věří 96 procent příslušníků této menšiny. Celkově přitom pozitivně jeho výkon v úřadu hodnotí jen zhruba polovina Američanů.

Obama oslavil hudbu hnutí za občanské svobody

V Bílém domě dnes v noci proběhl koncert na oslavu amerického hnutí za lidská práva a rasovou rovnoprávnost. Kromě hlavních hvězd večera Boba Dylana a Joan Baezové na koncertu vystoupili zpěváci Natalie Coleová, Jennifer Hudsonová, John Legend, Smokey Robinson, Seal a John Mellencamp. Představila se i slavná gospelová skupina Blind Boys of Alabama.

Americký prezident Barack Obama vzdal hold všem umělcům, kteří v pořadu vystoupili a zpívali o boji za lidská práva v 60. letech. „Hnutí za lidská práva bylo hnutím podporovaným hudbou, bylo inspirováno Biblí a vyostřeno protestsongy o nespravedlnosti, kterou bylo třeba napravit,“ řekl první prezident tmavé pleti v Bílém domě.

Obama připomněl protesty a pokojné pochody vedené Martinem Lutherem Kingem, které nakonec vedly ke zrušení rasové segregace v USA.

Řekl, že aktivisté bojující za občanská práva byli inspirováni spirituály a svou prací připravili cestu k větší spravedlnosti v Americe, která pak umožnila při volbách v roce 2008 psát nové dějiny. „Dnes slavíme hudbu tohoto hnutí,“ řekl Obama.

Barack Obama uspořádal koncert na oslavu hnutí za občanské svobody
Barack Obama uspořádal koncert na oslavu hnutí za občanské svobody