Elitní horští myslivci umějí také elitně šikanovat

Mnichov - Elitní sbor horských myslivců v Bavorsku řeší skandál plný násilí. Vyšlo najevo, že nováčci v této jednotce bundeswehru byli terčem brutální šikany: Museli jíst syrová vepřová játra a kvasnice a pít tvrdý alkohol, dokud se nepozvraceli. Horolezecká cvičení museli provádět zcela nazí. Obvinění ze sadistických praktik už potvrdil i německý ministr obrany. Zatím ale nikoho odvolávat nechce - čeká na výsledky vyšetřování.

Ponižování nováčků bylo zábavou armádního výkvětu – 233. praporu horských myslivců v bavorském Mittenwaldu. Příslušné rituály údajně byly předpokladem postupu ve vnitřní hierarchii jednotky. Případ vyplul na povrch díky loňské stížnosti jednoho z vojáků u armádního pověřence Spolkového sněmu Reinholda Robbeho. Nadřízení podle něj o podivných praktikách věděli, ale nezakročili. Navíc existuje podezření, že se vše dělo už od konce 80. let. Německý ministr obrany Karl-Theodor zu Guttenberg si sám v Mittenwaldských kasárnách odbyl vojenskou službu, ale nic podobného podle svých slov nezažil.

Posádka v Mittenwaldu se postarala o palcové titulky už v roce 2006, kdy vyšlo najevo, že i příslušníci tamní jednotky se zúčastnili pózování s kosterními pozůstatky v Afghánistánu. Fotografie se tehdy dostaly do médií a vyvolaly pobouření na celém světě. Kosti zřejmě patřily sovětským vojákům, kteří Afghánistán okupovali do roku 1989.