Ruská policie dopadla mnohonásobného vlakového vraha

Moskva - Ruská policie dopadla 23letého Alexeje Vygovského, který je podezřelý z nejméně 13 vražd chladnokrevně spáchaných v posledních třech letech v příměstských vlacích v okolí Moskvy. Svým obětem nabízel přípitek z lahve alkoholu, do níž přimíchal silné omamné látky. Když pak spolucestující upadli do bezvědomí, okrádal je. Třináct lidí doušek jeho smrtícího koktejlu nepřežilo, dvanáct dalších skončilo na jednotce intenzivní péče. K zotavení budou potřebovat dlouhé léčení.

K dopadení vraha vedlo podle policistů dlouhé a složité vyšetřování, i když pachatel postupoval vždy stejným způsobem. Nastoupil do vlaku v Moskvě či v okolí, přisedl k dobře oblečenému muži, vytáhl láhev koňaku a nabídl přípitek na zdraví právě narozeného potomka. Stačil pouhý doušek, aby oběť upadla do bezvědomí. Pak ji obral o vše cenné: peníze, mobilní telefon, peněženku, úvěrové karty. Při domovní prohlídce policisté našli kromě množství ukradených dokladů i zápisník, kde si zatčený zapisoval sumy, které za kořist utržil.

Travičova směs v lahvi prý byla tak silná, že by dokázala porazit i slona; u obětí vyvolávala otékání mozku, dušení a mučivou smrt. Ti, co jízdu přežili, ztráceli v důsledku otravy paměť.

Družka podezřelého prý žila v přesvědčení, že její přítel pracuje na dráze: ráno odjížděl prvním vlakem a vracel se posledním - obvykle s nějakým pěkným dárkem.

Vyšetřovatelé nevylučují, že obětí mohlo být ještě více než dosud známých 25 případů. Okrádání spolucestujících se prý podezřelý začal věnovat hned poté, co v roce 2007 opustil vězení, kde si odpykal trest za krádeže.