Irák chce odchod agentů Blackwater ze země

Bagdád – Irácká vláda dnes pohrozila bývalým a současným agentům americké bezpečnostní firmy Blackwater, že pokud neopustí do sedmi dnů zemi, zruší jim irácké úřady vstupní víza. Irácká vláda tak zareagovala na aféru kolem agentů této společnosti, kteří se v roce 2007 měli podílet na smrti 17 iráckých civilistů.

Irácký ministr vnitra Džavád Bulání upřesnil, že se příkaz k opuštění Iráku týká bezpečnostních agentů, kteří pracovali pro Blackwater v době střelby. Všechny zúčastněné strany byly podle něj vyrozuměny o tomto příkazu před třemi dny. 

Několik agentů firmy Blackwater v září 2007 v Bagdádu zastřelilo 17 civilistů. Podle Iráčanů stříleli bezdůvodně, firma ale tvrdí, že se agenti, kteří v tu chvíli doprovázeli americkou diplomatickou kolonu, bránili proti útočníkům. 

Do loňského roku měli členové ochranek imunitu, loni ale Irák s USA podepsal novou dohodu o bezpečnostní spolupráci, podle které mohou být Američané stíháni iráckou justicí. Agenti by tedy mohli jít před soud. 

Incident roznítil v Iráku protiamerické nálady a je tam vnímán jako důkaz arogance a beztrestnosti bezpečnostních agentur. Nové pobouření pak vyvolalo nedávné rozhodnutí amerického soudce, který zamítl žalobu proti pěti agentům s argumentem, že proti nim byly použity důkazy získané s porušením ústavních práv vyslýchaných. 

USA firmě Blackwater od roku 2003 svěřovaly ochranu diplomatů a dalších lidí v Iráku. Po incidentu z roku 2007 Irák firmě odňal licenci pro působení na svém území. Firma se později přejmenovala na Xe Services.