Bílý dům je skutečně bílý – od sněhu

Washington – Východní pobřeží Spojených států se potýká s dalšími přívaly sněhu a silným větrem. V bílé tmě zmizel i Bílý dům. Zrušeny jsou tisíce letů, sníh zasypal silnice a komplikuje provoz na silnicích. V hlavním městě Washingtonu jsou již třetí den uzavřeny federální úřady, New York zase pro školáky vyhlásil jednodenní prázdniny, uzavřeno je i sídlo Organizace spojených národů. Meteorologové přitom varují, že husté sněžení bude trvat až do čtvrtečního rána místního času.

Sotva se Washington stačil vzpamatovat z víkendové bouře, přišla další. Zaměstnanci vládních úřadů a ministerstev nechodí do práce už od víkendu. Ztráty za zastavenou práci úředníků se šplhají ke 100 milionům dolarů denně. Pod sněhem je Kapitol i další vládní budovy.

Nejlepším dopravním prostředkem v ulicích americké metropole se staly běžky. Jen několik bloků od sídla prezidenta bivakují bezdomovci. Dostali deky, kartóny a celty, ze kterých si postavili alespoň provizorní přístřeší.

Video Sníh zavalil USA
video

Sníh zavalil USA

Na Reaganově letišti napadlo do středy 139 centimetrů sněhu. Sněhová bouře zasáhla severovýchod USA ze západu a zasypala i stát Iowa. V Pensylvánii a Marylandu počasí připravilo tisíce lidí o dodávky elektřiny.

Zimní radovánky v Central Parku

Sněhová vichřice se tentokrát nevyhnula ani New Yorku. Podle předpovědi má napadnout mezi dvaceti a čtyřiceti centimetry sněhu. Město preventivně zrušilo vyučování na všech školách. Zavřené je i hlavní sídlo Spojených národů.

Pro newyorské školáky je to nefalšovaná zábava. Neplánované prázdniny tráví na sněhu přímo v Central Parku. Pro newyorskou radnici to ale žádná zábava není. Silničáři mají plné ruce práce, autobusy se jen těžko probojovávaly sněhem, doprava na železnici zůstala omezená a zavřené bylo i sídlo OSN.