Vědci rozluštili skoro celý genom 4000 let starého člověka

Kodaň - Vědcům se podařilo rozluštit téměř celý genotyp člověka, který žil před 4000 lety v Grónsku. Inuk, jak mu říkají odborníci, podle analýzy překvapivě nepatřil k původním obyvatelům velkého polárního ostrova. Geneticky pocházel ze severovýchodní Sibiře. Jak a proč se do více než 2000 kilometrů vzdálené Arktidy dostal, není vůbec jasné. Badatelé to uvedli v odborném časopise Nature.

Vědcům se prý nyní poprvé podařilo rozšifrovat genotyp moderního člověka, tedy člověka druhu homo sapiens. Stačily jim k tomu čtyři Inukovy vlasy a úlomky jeho kostí. Zkoumal je tým biologa Eskeho Willerstleva. Čtyři tisíce let staré ostatky, které uchoval led, se našly v roce 1986 na grónském západním pobřeží.

Inuk, což v překladu znamená člověk, měl hnědé oči a krevní skupinu ARh+, měl sklon k plešatění, byl korpulentnější, dobře přizpůsobený polárnímu klimatu a měl předky na daleké Sibiři. Vědci zjistili, že jeho kmen se už v Grónsku nevyskytuje. Jak se sem ze Sibiře dostal a proč přišel, je záhada. Experti se zaměřili i na Inukovo příbuzenstvo. Podle nich mužovi rodiče mohli být spolu spřízněni, mohl to být bratranec se sestřenicí. 

V minulosti se už odborníkům podařilo rozšifrovat genetickou informaci několika pralidí. Lipští vědci spolu s kolegy z USA rozluštili z kostí genom lidí, kteří žili před 40 000 let.