Výročí islámské revoluce - Íránem zmítají nepokoje, dokonce se i střílelo

Teherán - Írán údajně vyrobil první dávku uranu obohaceného na 20 procent. U příležitosti dnešních oslav 31. výročí od islámské revoluce to prohlásil prezident Mahmúd Ahmadínežád. V ulicích Teheránu a dalších měst si události z roku 1979 připomínají desetitisíce provládních demonstrantů. K masovým protestům vyzývala i opozice. Podle nepotvrzených zpráv bezpečnostní síly napadly auto s opozičním předákem Mahdím Karrúbím. A údajně zaútočily i na bývalého prezidenta Chátamího.

Přeplněné náměstí Svobody v centru Teheránu si znovu připomnělo revoluci, která smetla režim šáha Páhlavího. Desetitisíce příznivců režimu oslavovaly s vlajkami v rukou vůdce převratu z roku 1979 ajatolláha Chomejního.

V Teheránu demonstrovala i opozice, kterou policie údajně rozehnala střelbou a slzným plynem. Informace není možné ověřit, zahraniční novináře policisté k protivládním protestům nepustí. Do světa se tak dostává pouze to, co pronikne přes opoziční internetové stránky. Podle nich bezpečnostní síly napadly Mahdího Karrúbího, jednoho z předáků opozice, i umírněného někdejšího prezidenta Chátamího. Oba, když se chtěli zúčastnit demonstrací.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Podle pozorovatelů výročí islámské revoluce může přinést dosud největší střety od loňských červnových voleb považovaných opozicí za zmanipulované. Jejich vítěz Mahmúd Ahmadínežád revoluční výročí pojal jako příležitost ukázat úspěchy své země. „Rád bych vám oznámil, že díky Bohu jsme pod dohledem našich vědců začali s produkcí 20procentního uranu,“ oznámil dnes Ahmadínežád.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) Ahmadínežádova slova ovšem nepotvrdila. Íránský viceprezident pro jadernou energetiku Alí Akbar Salehí agentuře Reuters řekl, že nově spuštěná produkce uranu obohacovaného na 20 procent „běží velmi dobře“. Ujistil zároveň, že Írán výroba takto vyčištěného uranu bude omezena jen na množství, které je potřebné pro výzkumný lékařský reaktor v Teheránu, tedy zhruba na 1,5 kilogramu měsíčně.

Írán podle svého prezidenta produkci obohaceného uranu brzy ztrojnásobí. Uran obohacený na 20 procent údajně potřebuje pro lékařské účely. Spojené státy a další západní země se ale bojí, že tajně usiluje o jadernou bombu. K té by Teherán potřeboval uran obohacený zhruba na 90 %.

Írán prý blokuje Google

Mezitím se objevily zatím nepotvrzené informace, že Teherán hodlá natrvalo zablokovat e-mailový servis internetového giganta Google v Íránu. Právě internet je hlavním komunikačním prostředkem íránské opozice. Google už dnes nahlásil, že provoz na jeho stránkách v Íránu se značně snížil a že někteří uživatelé hlásí problémy v přístupu do svých účtů na Gmailu. Zároveň dodal, že firma sama nemá technické problémy se sítí.

Podle serveru BBC News policie oznámila, že při přípravách protestů na dnešek už zatkla několik aktivistů. Ještě ve středu prý úřady na poslední chvíli dokončovaly složité přípravy na zajištění bezpečnosti oficiálních oslav. Íránské provládní náboženské milice basídž prý třeba převzaly kontrolu nad velkou autobusovou stanicí a stanovištěm taxíků v západním Teheránu.

Policie zabavuje satelitní přijímače a mobilní telefony

Policie prý také zkonfiskovala některým domácnostem satelitní přijímače a prohlížela náhodně vybraným chodcům mobilní telefony. Organizace bojující za lidská práva oznámily, že úřady nechaly zadržet asi 20 matek, jejichž děti přišly o život při protivládních protestech v minulých měsících.

Ahmadínežád obhájil svůj mandát v loňských prezidentských volbách, které opozice označila za zmanipulované a po kterých v zemi vypukly masivní protesty - největší od revolučního roku 1979. Protivládní akce si během několika měsíců podle opozičních zdrojů vyžádaly osm desítek mrtvých, podle vlády polovinu. Souzeno je přes 100 lidí, asi desetina čeká na smrt.