Američané podezřelí z únosu haitských dětí budou propuštěni

Port-au-Prince – Američané, které haitský soud podezříval z pokusu o únos 33 haitských dětí, budou propuštěni. Soud tak rozhodl, protože prý baptisté neměli s dětmi kriminální úmysly. Na Haiti mezitím sílí obavy z blížícího se období dešťů, které by mohlo v zemětřesením zdevastované zemi zvýšit nebezpečí šíření nemocí.

Američané byli zatčeni, když se snažili 33 haitských dětí odvézt do sousední Dominikánské republiky a následně pak k adopci do USA. K jejich převozu přitom neměli ani povolení ani doklady. Baptisté tvrdili, že všechny děti jsou ze sirotčince. Několik z nich ovšem ve skutečnosti má rodiče. Ti se ale poté přiznali, že děti sami Američanům svěřili, aby jim tak zajistili lepší budoucnost.   

Ve zdevastované zemi rostou obavy, že s blížícím se obdobím dešťů bude obyvatele trápit nedostatek stanů a provizorních přístřeší. Tím se zvyšuje i riziko šíření nemocí. 

Tisíce lidí stále přežívají v hlavním městě v provizorních podmínkách. V táborech narychlo vybudovaných po zemětřesení lidé bydlí pod stany postavenými z prostěradel a dřevěných kůlů. Humanitární organizace proto připravují přesun tisíců Haiťanů do lepších podmínek.