Sedmiletá dívka může být královnou karnevalu v Riu

Rio de Janeiro - Teprve sedmiletá Julia Lira může na letošním karnevalu v brazilském Rio de Janeiru zazářit v roli královny samby. Brazilský soud pro rodinná práva rozhodl, že nebude protizákonné, když se takto malá dívka bude vystavovat jako sexuální symbol před statisíci lidmi. Dívčin otec, který je ředitelem školy samby, která Julii za svou královnu vybrala, rozhodnutí soudu přivítal. Uvedl, že věděl, že právo zvítězí. Ochránci dětských práv však proti dívčině úloze na karnevalu nadále protestují a chtějí se ještě obrátit i na ministerstvo spravedlnosti.

O roli královny samby sní mnoho Brazilek, ale doposud šlo vždy o spíš spoře oděné ženy zdokonalené často plastikami. Křehká Julia poskytne pohled naprosto odlišný, i když tančí dobře a podle otce jí pondělní osmdesátiminutové vystoupení v horku nebude činit nejmenší potíže. Rodiče prý dívce budou navíc stále nablízku, aby jí v případě potřeby mohli pomoci.

Carlos Nicodemos z výboru pro ochranu dětí a dospívajících státu Rio de Janeiro již dříve protestoval, že tato záležitost jenom oživuje citlivé téma dětí jako sexuálních objektů. Škola Viradouro na podobné kritiky namítla, že Julia bude oblečená v souladu se svým věkem, na rozdíl od dospělých žen bude mít například zahalený hrudník. A média už dříve citovala dívčina otce: „Každý, kdo pociťuje jakýkoli druh vzrušení při pohledu na sedmiletou holku, by měl jít k doktorovi. Julia má na to být královnou bubenické školy.“

Karneval v Riu, který letos potrvá od 13. do 16. února, je nejen obrovským průvodem, ale také nelítostnou soutěží mezi 12 prestižními školami samby. Vítěze tohoto klání oslavují fanoušci po celé Brazílii.

Škola Viradouro, která získala titul na karnevalu v roce 1997, nerozčeřila hladinu veřejného mínění poprvé. Například v roce 2008 chtěla na karnevalu vystoupit s tanečníkem převlečeným za nacistického vůdce Adolfa Hitlera, jehož měli obklopovat nazí lidé představující oběti holocaustu. Realizaci tohoto nápadu soud nepovolil.

Julia Liraová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Felipe Dana