Kontroverzní Steinbachová nebude v radě centra vysídlenců

Berlín - Kontroverzní německá politička Erika Steinbachová nebude v nadační radě připravovaného berlínského centra vysídlenců. Svaz vyhnanců (BdV), který Steinbachová vede, ale místo dosavadních tří obsadí v 13členné radě šest křesel. Složení rady by navíc neměla schvalovat do budoucna vláda, jako je tomu nyní, ale Spolkový sněm. Steinbachová se na tom dohodla se zástupci vládní koalice. Proti její nominaci stál šéf německé diplomacie Guido Westerwelle, protestovalo také Polsko. Steinbachová na začátku devadesátých let odmítla uznat současnou německo-polskou hranici, nesouhlasila ani s Česko-německou deklarací z roku 1997 a chtěla blokovat vstup Poláků a Čechů do Evropské unie.

Steinbachová je političkou vládní CDU kancléřky Angely Merkelové a BdV se jejího členství v radě nadace Útěk, vyhnání, usmíření nechtěl vzdát. Spory se táhly od loňského jara. Proti jmenování šéfky svazu se postavila vládní FDP i opoziční sociální demokraté. Obávali se zhoršení vztahů s Polskem, které proti političce protestovalo.

Varšavě vadí například to, že Steinbachová nepatří k vysídlencům. Narodila se v roce 1943 v Polsku v rodině německého okupačního důstojníka. Šéfka BdV vystupuje proti zákonům o vyvlastnění a odsunu. V minulosti popudila i české politiky. V roce 1998 například řekla, že Češi „pod německým panstvím takřka netrpěli“. V lednu 1997 jako poslankyně hlasovala proti mezistátní česko-německé deklaraci.

Výstavní a dokumentační středisko vysídlenců má připomínat osudy lidí, kteří museli ve 20. století nuceně opustit domovy, tedy i osudy Němců odsunutých po válce z českého a polského území. Česko se k projektu, který schválila německá vláda i parlament, staví odmítavě. ČR a Polsko už dříve vyslovily obavy, aby centrum nepřipomínalo hlavně německé oběti válečných a poválečných událostí, a vinu Němců tak nezmenšovalo.

Erika Steinbachová
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24