Jemenská vláda uzavřela příměří s šíitskými povstalci

Saná - Jemenská vláda uzavřela příměří se šíitskými povstalci na severu země. Dohoda má začít platit o půlnoci místního času. Konkrétní návrhy na ukončení konfliktu v severním Jemenu si vláda s povstalci vyměňovala několik posledních dnů. Dohoda, kterou v jemenské televizi oznámil prezident Alí Abdalláh Sálih, by měla ukončit konflikt, který si vyžádal již stovky lidských životů.

Boje mezi jemenskou armádou a rebely z šíitských kmenů hlásících se k sektě zajditů (hlavně kmen Húsí) vypukly loni v první polovině srpna v provincii Saada a přenesly se i přes hranici se Saúdskou Arábií. Konflikt jako takový však trvá už od roku 2004, vyžádal si stovky mrtvých a domovy muselo opustit kolem 150 tisíc lidí. Rebelové obviňují ústřední vládu v Saná z přehlížení a diskriminace své komunity.

Konflikt u severní hranice je ovšem jen jedním ze tří, jimž vláda zbídačeného Jemenu aktuálně čelí. Pustila se také do intenzivního boje proti aktivizaci teroristů z al-Káidy ve vnitrozemí a snaží se zabránit i snahám o odtržení rebelů na jihu svého území.