Bill Clinton úspěšně podstoupil akutní zákrok na srdci

New York - Bývalý americký prezident Bill Clinton byl ve čtvrtek odpoledne akutně hospitalizován. Jak informovaly televizní stanice CNN a ABC News, byl prezident převezen do Presbyteriánské nemocnice na Manhattanu poté, co si stěžoval na bolest na hrudníku. Při operačním zákroku mu údajně byly voperovány dva stenty. Podle agenturních zpráv je stav třiašedesátiletého Clintona dobrý, už byl dokonce propuštěn z nemocnice domů. Clinton podstoupil v letech 2004 až 2005 již několik chirurgických zákroků na srdci, mimo jiné mu byl voperován čtyřnásobný bypass.

Po zákroku je jeho stav dobrý. „Prezident má dobrou náladu a bude se i nadále věnovat pomoci Haiti postiženému zemětřesením,“ řekl novinářům Clintonův poradce Douglas Band. Za prezidentem míří z Washingtonu jeho manželka, ministryně zahraničí Hillary Clintonová. Osoby z jejího okolí údajně řekly, že nadcházející cestu do Perského zálivu, kterou má nastoupit dnes, Clintonová nezruší. Ministryně navštíví Katar a Saúdskou Arábii.

Potíže byly zřejmě následkem dřívější srdeční operace

Podle sdělení lékařů bylo bezprostřední příčinou Clintonových potíží úplné zablokování jednoho z bypassů. Lékaři se nakonec rozhodli neprůchodné místo neošetřit a místo toho vložili dva stenty do původní žíly, která se v roce 2004 uzavřela. „Clinton podstoupil čtyřnásobný bypass, který měl zajistit dostatečné zásobování srdce krví, když se původní tepny zablokovaly,“ řekl kardiolog Cam Patterson z univerzity v Severní Karolíně.

Stent je drobná válcovitá výztuž z pevného pletiva, kterou lékaři nitrožilně dopraví na postižené místo. Podobné zákroky jsou dnes po celém světě běžné a lékaři jen v USA ročně voperují půl milionů stentů.

Během operace, která trvala necelou hodinu, voperovali lékaři Clintonovi na postižené místo dva takzvané stenty, které zablokované místo roztáhly. „Je to dnes poměrně jednoduché, stent může zprůchodnit zablokovaný štěp, používá se i k roztažení původní zablokované tepny,“ řekl kardiolog.

V době výkonu prezidentské funkce měl Clinton nadváhu a proslul jako neúnavný jedlík. Když se objevily srdeční problémy, málo expertů to vzhledem k jeho práci plné stresů překvapilo. Nyní si bývalý prezident váhu hlídá a drží dietu. „Někdy se prostě taková věc stane, nesmíme zapomenout, že srdeční choroby jsou dnes i v USA zabijákem číslo jedna,“ upozornil Petterson.

Obama žádal Clintona, aby dlouho nepolehával

Bill Clinton byl po zákroku propuštěn z nemocnice. „Už je pryč z nemocnice a v autě míří zpět domů,“ uvedl jeho přítel Terry McAuliffe. Clinton se tak zřejmě již dnes znovu vrhne na svou práci zvláštního zmocněnce USA pro Haiti. Clinton nyní shání pomoc pro tuto zemětřesením zdevastovanou zemi.

Do nemocnice volal svému předchůdci i nynější americký prezident Barack Obama, který Clintonovi popřál brzké uzdravení a zároveň zdůraznil, že jeho pomoc zemětřesením postiženému Haiti „je příliš důležitá na to, aby dlouho polehával“.