Haiti měsíc po zemětřesení - humanitární organizace bojují s časem

Port-au-Prince - Dnes je to právě měsíc, co Haiti postihly sedmistupňové otřesy. Při zemětřesení zahynulo přes 217 000 lidí. Mezinárodní společenství chce poslat na pomoc zdevastovanému ostrovnímu státu dalších 3 500 vojáků a policistů. V zemi stále probíhá jedna z největších záchranných operací v historii. Dárci už přispěli desítkami milionů dolarů a další finanční pomoc je na cestě.

Těm, kteří přežili zemětřesení, humanitární organizace i vojáci pomáhají s bezpečností a obnovou. Nyní bojují s časem. Sezona tropických dešťů může začít během několika týdnů, sezona hurikánů v Karibiku vypukne v červnu.

Tisíce lidí žijí jen pod provizorními přístřešky. „Jsme chudí a máme děti. Nikdo nám nedal stany, a teď ještě začalo pršet. Je to opravdu těžké,“ řekl jeden z obyvatel hlavního města. Distribuce stanů vázne. Ti, kteří měli víc štěstí, si stěžují, že jejich plátěné přístřešky promočila voda. Jediné, co jim zbývá, jsou protesty.

Video Reportáž Bohumila Vostala
video

Reportáž Bohumila Vostala

Země je podle zdravotníků stále na hraně, z níž může spadnout do ještě větší katastrofy. Objevují se další a další případy tetanu, horečky dengue a jiných nemocí.

Světový program OSN pro výživu zajišťuje jídlo pro dva miliony Haiťanů, což je čtvrtina populace. Zásobování je mnohem lepší než první týdny po otřesech. Řada obyvatel si však stěžuje, že to stále není dost. Haitská vláda neví, jak zajistit dostatečné přístřeší pro milion potřebných, a oznámila, že potrvá až 10 let, než bude stát 250 000 nových domů pro všechny, kteří o ně přišli.