Írán údajně blokuje internet a vysílání zahraničních stanic

Washington – Spojené státy obvinily íránské vedení, že v zemi prakticky odpojilo Google a další internetové služby. Podle amerického ministerstva zahraničí Teherán zavedl téměř totální blokádu toku informací. Proti rušení svého vysílání Íránem protestovaly i stanice BBC, Deutsche Welle a Hlas Ameriky. Zprávy o zablokování internetových služeb nebyly zatím z nezávislých zdrojů ověřeny. Google oznámil, že v Íránu zaznamenal prudký propad e-mailového provozu, Microsoft naproti tomu žádné problémy nehlásil.

„Když vláda sáhne k tak mimořádnému kroku, jako je zablokování telefonní sítě, pevné i mobilní, když zablokuje satelitní televizi… může to znechutit i její příznivce,“ řekl mluvčí ministerstva zahraničí USA Philip Crowley.

BBC, Deutsche Welle a Hlas Ameriky ve společném prohlášení oznámily, že jejich vysílání začalo být rušeno ve čtvrtek, kdy Írán slavil 31. výročí islámské revoluce. Poukázaly na to, že zatímco Írán mohl vysílat bez problémů do celého světa, odepřel svým občanům vysílání zvenčí. „Nepřestaneme vysílat přesné a nezávislé informace o současných událostech v Íránu. Rušení odsuzujeme. Odporuje to mezinárodním dohodám a vytváří to překážku svobodného a otevřeného přenosu chráněného mezinárodními dohodami,“ stojí ve společném prohlášení stanic.

Podle nich rušení poškodilo média využívající satelit Hotbird poskytující vysílání posluchačům v Evropě a na Blízkém východě. Využívají jej televize BBC a Hlas Ameriky vysílající v perštině, Radio Farda, televizní i rozhlasová stanice Deutsche Welle a anglická BBC World News.