Rusko zahájilo velkou operaci proti kavkazským islamistům

Moskva – Nejméně 20 islamistických bojovníků zabily ruské bezpečnostní síly v Ingušsku u hranic s Čečenskem. Jde o jednu z největších operací proti radikálním muslimům a jejich šéfovi Doku Umarovovi na Kavkaze, která začala ve čtvrtek. Ruští vojáci žádné ztráty nezaznamenali, zraněn byl jen jeden policista.

Útoky islamistů na policisty a představitele státní moci jsou v Ingušsku, v Čečensku a prakticky v celém kavkazském regionu v poslední době skoro na denním pořádku. Situaci na Kavkaze ruský prezident Dmitrij Medveděv v listopadovém poselství k parlamentu označil za nejvážnější politický problém země.

Medveděv také bezpečnostním silám v lednu nařídil pokračovat v „systematické likvidaci“ povstalců. „Pokud jde o bandity, naše politika zůstává stejná. Je nutné je prostě likvidovat, tvrdě a systematicky,“ prohlásil.

Video Telefonát Jana Petránka
video

Telefonát Jana Petránka

Od ledna má s náboženským extremismem, organizovaným zločinem a chudobou v oblasti bojovat bývalý obchodník Alexandr Chloponin. Nový správce severokavkazské federální oblasti je přímo podřízený Kremlu. „Rozvojové programy, dosud zacílené na jednotlivé republiky, teď dostanou širší, celokavkazský rámec,“ plánuje Chloponin.

Násilí na Severním Kavkaze přiživuje chudoba a nezaměstnanost. Mladí lidé se k radikálním islamistům paradoxně přidávají i proto, aby našli ochranu před ruskými vojáky. Ti svedli s čečenskými povstalci od roku 1994 už dvě války.

Mapa Kavkazu
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Sandanusová