Rok tygra začíná: Investujte, na vdavky ale zapomeňte

Peking - Asie vítá nový rok, ten letošní je podle čínské mytologie pod nadvládou tygra. Podle horoskopů to bude rok nečekaných zvratů. Pozitivní změny by mohl přinést do oblasti ekonomiky, která by se měla dočkat výrazného oživení. Těžkosti by ale mohl rok tygra znamenat v osobním životě, znalci neradí uzavírat letos sňatky, někteří dokonce tvrdí, že není dobré v tomto roce ani porodit dítě.

Tygr symbolizuje sílu, energii a odvahu. A podle toho by se měl vyvíjet i letošní rok. Ten bude díky nadvládě této kočkovité šelmy dynamický a plný změn. V novém roce se navíc se symbolem tygra snoubí i znamení kovu a prvek jang, což by mělo ještě zvýraznit jeho dobré i špatné vlastnosti.

Pozitivní bude zřejmě rok tygra pro ekonomiku. Podle předpovědí by letos mělo dojít k jejímu oživení, které by mělo být ještě výraznější než rok předchozí. „Toto zvíře je plné energie a síly,“ připomíná Raymond Lo, mistr feng-šuej z Hongkongu. „Tygr zažehává oheň a podněcuje optimismus na burze. V létě čekáme silnější oheň a na burze velkou aktivitu,“ dodal.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Co se stalo v roce tygra?

  • 1938 - Podpis mnichovské dohody
  • 1950 - Začala korejská válka
  • 1962 - Vypukla karibská krize
  • 1986 - Výbuch elektrárny v Černobylu
  • 1998 - Podpis opoziční smlouvy mezi ODS a ČSSD

Rok tygra byl i v minulosti tím, kdy se přepisovala historie. Takové roky charakterizuje velká změna, ne vždy ale bývá pozitivní. Pod nadvládou tohoto zvířete byla například podepsána mnichovská dohoda nebo vybuchla elektrárna v Černobylu.

Znalci letos varují před významnými kroky v osobním životě. Rok tygra je nepříznivý pro svatby. Pokud se v tomto roce žena vdá, její manžel může předčasně zemřít,„ vysvětluje Joyce Linová. Ve východočínské provincii An-chuej se navíc traduje, že ani porodit “tygří dítě„ není právě dobrý nápad. Takové děti jsou prý agresivní, navíc pokud děti přijdou na svět odpoledne, bývají to takzvaní “hladoví tygři", což znamená, že mohou mít v budoucnosti problémy s obživou.

Příchod nového roku je v Číně, Vietnamu a dalších asijských zemích tradičně nejvýznamnějším rodinným svátkem srovnatelným s oslavami Vánoc a Silvestra. Několikadenní vítání nového roku provází praskání petard a ohňostrojů, jejichž posláním je zahnat zlé duchy, aby v novém roce neškodili. Příbuzní a přátelé se navštěvují a obdarovávají dárky nebo penězi zabalenými v červeném papíře.

Čínský nový rok
Čínský nový rok