Maďarský student plánoval zavraždit 22 lidí

Budapešť - Maďarská police zatkla vysokoškolského studenta, který plánoval zabít 22 lidí. Dvaadvacetiletý mladík údajně vypracoval plán masakru. Chystal se vraždit v obchodním centru, případně v univerzitním kampusu. Zatčený se k plánu přiznal. Podle lékařů trpí poruchou osobnosti.

Maďarská policie dnes oznámila zadržení 22letého posluchače budapešťské univerzity. Ten ve svém blogu na internetu hrozil, že zastřelí víc než dvě desítky lidí. O jeho záměru spáchat masakr věděli i jeho přátelé. Policie muže zadržela, při výslechu se ke svým plánům přiznal. Chtěl se prý pomstít za to, že „musel na tomto světě strávit svých mizerných 22 let“.

Mladík vypověděl, že se inspiroval podobnými útoky, ke kterým došlo v minulosti v zahraničí. Obzvlášť podrobně měl zdokumentovaný případ dvou amerických studentů, kteří 20. dubna 1999 postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 studentů a profesora, a 23 dalších zranili. Poté páchali sebevraždu.

Student měl zbraň ráže 9 milimetrů. Několikrát se vydal se zbraní na univerzitu, kde studoval, a také do obchodního centra. Policistům řekl, že si neumí vysvětlit, proč už útok v minulosti nespáchal. Nyní je ve vazbě a čeká na rozhodnutí prokuratury, zda zůstane za mřížemi.  

Každoročně dochází k tragickým střeleckým útokům v USA, kde od střelby v texaském Austinu v roce 1966 zahynulo několik desítek studentů.   

V Evropě došlo k nejhoršímu masakru v březnu 1996 ve skotském Dunblane, kde třiačtyřicetiletý Thomas Hamilton zastřelil 16 dětí ve věku od pěti do šesti let a jejich učitelku. Po činu spáchal sebevraždu. O šest let později na gymnáziu v Erfurtu zabil devatenáctiletý bývalý žák Robert Steinhäuser 16 lidí a pak sebe. Loni na jaře pak v německém městečku Winnenden a jeho okolí sedmnáctiletý mladík postřílel 15 lidí, z toho většinu na střední škole, kterou předtím navštěvoval. Nakonec spáchal sebevraždu.   

Masakr na školách zažilo vedle Německa a Velké Británie také Dánsko, Nizozemsko a Finsko. Nevyhnul se ani Maďarsku, kde loni v listopadu zastřelil student farmacie na univerzitě v jihomaďarském městě Pécs jednoho člověka a tři vážně zranil.