Janukovyč ponechá ruskou flotilu na Krymu výměnou za dohody o plynu

Kyjev - Rusko zatím může ponechat černomořskou flotilu v krymském přístavu Sevastopol i po roce 2017, do něhož by se měla podle platné smlouvy mezi Moskvou a Kyjevem stáhnout. Proruský postoj dnes v ruské televizi Vesti 24 vyjádřil Viktor Janukovyč, který minulou neděli vyhrál prezidentské volby na Ukrajině. Janukovyč se vyjádřil vstřícně i k dohodám o plynu s Ruskem.

Dalšími plány opozičního předáka Janukovyče, který ve druhém kole voleb jen těsně porazil svou soupeřku Juliji Tymošenkovou, je zlepšit vztahy s Ruskem a obnovit myšlenku plynového konsorcia, jež by umožnilo Moskvě podílet se na spravování ukrajinských plynovodů.

V současnosti je Ukrajina plně závislá na ruské energii, zatímco Moskva se snaží udržet na ukrajinském Krymu svoji flotilu, jež je jednou z jejích posledních zahraničních základen. Považuje ji za určitou záruku, že Kyjev nevstoupí do NATO, což naopak propagoval odstupující prozápadní prezident Viktor Juščenko.

Viktor Janukovyč, nově zvolený ukrajinský prezident

„Musíme se vrátit k přátelskému strategickému formátu našich vztahů a pracovat v zájmu prospěchu obou zemí.“

„Je důležité, abychom zkoumali mnoho otázek, řekl bych, v jednom balíčku,“ uvedl Janukovyč a dodal, že nevylučuje, že i po roce 2017 bude černomořské flotile umožněno setrvat v Sevastopolu.

Ukrajina nechce, aby Rusko budovalo plynovody mimo její území

Janukovyč musí podle mnoha analytiků nabídnout Moskvě ústupky ohledně černomořské flotily, aby ji přiměl ke snížení cen plynu. To by pomohlo Ukrajině řešit napjatou situaci ve veřejných financích. Janukovyč uvedl, že se bude snažit přesvědčit Moskvu, aby nebudovala nové plynovody, které by měly vést k omezení tranzitu plynu přes Ukrajinu.

Příští ukrajinský prezident možná místo toho navrhne, aby Moskva a Evropská unie společně spravovaly ukrajinské plynovody, uvedla agentura Reuters. Podpořilo by to bezpečnost dodávek a předešlo by se tak opakování sporů z minulých let, které vedly k omezení dodávek plynu do zemí Evropské unie.

Pokud se vytvoří konsorcium, měly by Rusko a EU přístup ke kontrole a řízení sytému dopravy plynu a zajistilo by to záruky energetické bezpečnosti, uvedl Janukovyč. „A to by nás plně uspokojilo, protože bychom neztratili tranzitní objemy a byly by uspokojeny naše ekonomické zájmy,“ dodal.

/*json*/{"map":{"lat":49.6676278226,"lng":33.75,"zoom":4,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":44.590467181309,"lng":33.5302734375,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/