Vzpomínka na bombardování Drážďan - střety neonacistů s levicovými demonstranty

Drážďany – Saská metropole si dnes připomíná 65 let od ničivého leteckého bombardování města spojenci na konci 2. světové války. V troskách tehdy zůstaly tisíce mrtvých a zraněných. Připomínku této události chtěly využít tisíce neonacistů ke svým demonstracím. Do ulic ale vyšli i jejich odpůrci. Německá policie proto uzavřela centrum města. Doprava funguje jen omezeně.

Odpůrci neonacistů vytvořili v centru města lidský řetěz, kterým chtějí symbolicky postavit hráz proti pravicovým extremistům. Zároveň si tak připomínají spojenecký nálet ke konci druhé světové války. Většina z „článků“ řetězu měla v klopě bílou růži jako připomínku studentské protinacistické organizace z dob druhé světové války. Na své bundě ji měl i český ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb, který se přijel do Drážďan také zapojit do řetězu. Pravicoví radikálové označují zničení města za bombový holocaust německého národa. 

Kocáb myšlenkou řetěze nadšen

Tato myšlenka, jak vyjádřit občanský protest proti zrůdným idejím nacismu, ho prý nadchla. „Chtěli bychom to přenést k nám,“ řekl českým novinářům s tím, že si takový řetěz dovede představit například okolo synagog při pochodech českých neonacistů.

Atmosféra - velmi napjatá - nad městem krouží vrtulníky, v ulicích jsou zástupy policistů. Policie dokonce uzavřela mosty ze starého města do čtvrti Neustadt, odkud přichází zástup pravicových extremistů. Cestu do saské metropole otevřel neonacistům správní soud v Budyšíně, který ve čtvrtek zrušil zákaz pochodu vydaný městem.

Lidský řetěz obejmul historické jádro Drážďan. Podle organizátorů kromě vzpomínky taky jako symbolická ochrana města před násilím a extremismem. 

Historik Alexander von Plato

„Krajní pravice se snaží počty obětí nesmyslně nadsazovat tak, aby to vypadalo jako zločiny srovnatelné se zločiny napachanými z německe strany. Čísla neskutečně vyháneji až na půl milionu.“

Město připravilo k výročí řadu vzpomínkových akcí, k nimž patřila i včerejší modlitba v kostele Panny Marie, který je symbolem bombardování. Podobná modlitba se chystá i na dnešní večer. 

Pětašedesáté výročí bombardování Drážďan se chystají podpořit i stovky českých neonacistů. Východoněmecká mládežnická organizace JLO (Junge Landsmannschaft Ostdeutschland), která dnešní akci pořádá, očekává i podporu svých příznivců z Rakouska, Slovenska, Francie a Španělska. 

Účast na demonstracích proti neonacistům oznámili členové české iniciativy V Ústí neonacisty nechceme. Do Drážďan přijel také český ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb.

Německá policie dohlíží na pochod neonacistů v Drážďanech k 65. výročí bombardování města.
Německá policie dohlíží na pochod neonacistů v Drážďanech k 65. výročí bombardování města.