Protesty proti olympiádě přerostly ve Vancouveru ve výtržnosti

Vancouver - Ani den po zahájení zimní olympiády ve Vancouveru neustaly protesty různých skupin proti konání her. Policie zaznamenala několik demonstrací, proti jedné musela dokonce zakročit a rozehnat ji. Skupina zhruba 200 radikálů demolovala po cestě centrem Vancouveru auta a obchody, asi osm set dalších se sešlo na poklidné manifestaci před vancouverským Muzeem umění. Informace najdete také na webovém speciálu ČT zoh.cz.

Policie v oblastech, kudy skupina odpůrců olympiády táhla, nedoporučila obyvatelům vycházet na ulici. Kordon policistů sice skupinu obklíčil, přesto došlo na řadě míst k vytrhávání poštovních schránek, demolování obchodů a aut či sprejování autobusů. Největší útok směřoval na obchod Hudson's Bay, který prodává olympijské suvenýry. Když se výtržnosti začaly stupňovat, policie přestala vyčkávat a skupinu po několikaminutové bitce rozehnala, zároveň zajistila poškozené obchody před rabováním. Několik lidí bylo následně zatčeno, nebyla hlášena žádná zranění.

Velká část pochodujících byla oblečena v černém a maskovaná v obličeji. Podobná skupina už v pátek donutila ke změně trasy štafetu s olympijským ohněm, Mezinárodní olympijský výbor ale označil demonstrace za „pouze minimální“.

Protestující se rekrutují především z řad levicových radikálů a vedle olympiády se vymezují i vůči globalizaci a mezinárodním institucím. Nechybějí mezi nimi ani radikální ochránci přírody nebo bezdomovci, kteří byli pozorováni na druhém velkém protestním shromáždění před Muzeem umění. I když ani na něm nechyběli maskovaní lidé, obešlo se bez výtržností.

Kanadští policisté na demonstraci proti olympiádě ve Vancouveru
Kanadští policisté na demonstraci proti olympiádě ve Vancouveru