Šílená profesorka biologie v minulosti zastřelila bratra

Washington - Profesorka biologie, která v pátek na univerzitě v americké Alabamě zastřelila tři lidi a další tři vážně zranila, už dříve postřelila svého bratra. Ten zranění následně podlehl, profesorka za čin ale nikdy nebyla souzená. Uvedla to agentura CNN s odvoláním na americkou policii. Amy Bishopová spustila v pátek střelbu na zasedání katedry – údajně se nedokázala smířit s tím, že nebude povýšená. Teď jí hrozí trest smrti.

Výstřely zazněly podle svědků krátce před čtvrtou hodinou odpolední místního času (22:00 SEČ) z místnosti, ve které probíhalo jednání katedry biologie. Mrtví jsou zaměstnanci univerzity, při střelbě nebyl zraněn žádný student. Na své kolegy zaútočila dvaačtyřicetiletá Amy Bishopová, která na univerzitě v Huntsvillu od roku 2003 přednáší biologii.

Podle policejního šéfa Paula Fraziera zastřelila Bishopová před více než 20 lety svého bratra. Případ byl tehdy zaprotokolovaný jako nehoda, ale podrobná zpráva o něm prý zmizela.

Střelkyně vyvedena z míry na schůzi katedry

Policie budovu uzavřela a předvedla další osobu k výslechu. Univerzita zůstane zavřená i příští týden. Manžel jedné z obětí uvedl, že mu bylo řečeno, že jeho žena se účastnila schůze, kde se projednávala definitiva jedné pracovnice fakulty. Ta byla rozhořčena a začala střílet. Jeho manželka, která měla definitivu, mu prý již dříve o této osobě řekla, že není schopná se vyrovnat s realitou a není tak dobrá, jak si o sobě myslela.

Spolupracovníci Bishopové se postavili proti tomu, aby dostala definitivu, což ji mohlo vyprovokovat ke střelbě. Oficiální informace o motivu střelby zatím nejsou k dispozici.

Rozcházejí se i názory studentů na Bishopovou. Podle některých byla divná a obhroublá, podle jiných docela milá a zábavná. „Ještě v pátek ráno na výuce vypadala zcela normálně. Měla pro nás porozumění a zajímala se o studenty. Nikdy bych neřekl, že by něco takového mohla udělat,“ uvedl student Andrew Cole.

Podle jiných byla sice velmi chytrá, ale neuměla učit. „Byla na univerzitě dobře známá, ale neřekla bych, že byla dobrá učitelka. Slyšela jsem, že na ní bylo hodně stížností,“ řekla studentka Andrea Bennettová. „Byla génius, ale neuměla nic vysvětlit. Často při výuce četla z učebnic,“ dodala. Někteří studenti si podle ní stěžovali děkanovi na způsob výuky Bishopové a sepsali proti ní petici.

Univerzita v Huntsville má 7500 studentů. Je známá svými vědeckými a inženýrskými programy a často těsně spolupracuje s americkým Národním úřadem pro letectví a vesmír (NASA). NASA má na univerzitě výzkumné středisko a pracuje tam řada jeho odborníků.

/*json*/{"map":{"lat":34.7314556002,"lng":-86.6432261467,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":34.732513668704,"lng":-86.644020080566,"type":"34","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Střelba na amerických školách

Páteční střelba je už druhým krvavým incidentem v areálu školy v USA během jednoho týdne. Minulý pátek byl v hale střední školy v nedalekém Madisonu zastřelen čtrnáctiletý student. Pachatelem byl jeho spolužák.

V roce 2007 zažila krvavý masakr polytechnika v Blacksburgu ve Virginii, v posluchárnách jeden ze studentů postupně zabil 32 lidí, než byl sám zastřelen. V dubnu 1999 dva osmnáctiletí mladíci postříleli na střední škole Columbine na denverském předměstí Littleton 12 studentů a profesora, 23 dalších zranili a pak spáchali sebevraždu. V srpnu 1966 student Charles Whitman postřílel na univerzitě v texaském Austinu 14 lidí, než ho zneškodnil policejní střelec.

Postřelený student na Alabamské univerzitě
Zdroj: ČTK/AP