Vídeňané chtějí domovníky. Odmítají městské mýto

Vídeň - Ve Vídni v sobotu večer skončilo třídenní referendum, v němž obyvatelé metropole rozhodovali o pěti záležitostech. Do hlasování se zapojila necelá čtvrtina z 1,1 milionu voličů. Podle prvních předběžných výsledků se Vídeňané vyslovili pro znovuzavedení domovníků, celodenních škol a povinné průkazy pro majitele bojových psů. Zamítli městské mýto a otázka nočního provozu metra o víkendu ještě není rozhodnuta; zatím se zdá být více hlasů proti.

Konečné výsledky referenda chtějí organizátoři předložit 21. února. Referendum mělo řadu kritiků. Formulace otázek byly podle nich sugestivní a naváděly voliče k tomu, aby zaškrtl na lístku určitou odpověď.

Všelidové hlasování se ve Vídni konalo po 19 letech. Poslední se uskutečnilo v roce 1991. Celkem se jich v metropoli odehrálo sedm. Podle vídeňské radnice se nyní vyjádřilo 24,56 procenta Vídeňanů. Účast se ale ještě může zvýšit po započítání korespondenčních hlasů.

Nynější hlasování skončilo v sedmimístném žebříčku volební účasti na 4. místě. Nejvyšší zájem o referendum měli obyvatelé Vídně v květnu 1991, kdy se vyjadřovali ke světové výstavě a k elektrárně na Dunaji. Tehdy přišlo 43 procent voličů. Nejhoršího výsledku dosáhlo referendum v únoru 1990, kterého se zúčastnilo šest procent voličů.