Janukovyč oficiálně ukrajinským prezidentem

Kyjev - Vítězem ukrajinských prezidentských voleb, jejichž druhé kolo se konalo 7. února, dnes ústřední volební komise oficiálně vyhlásila Viktora Janukovyče. Proruský šéf Strany regionů porazil svou protikandidátku Juliji Tymošenkovou o 3,48 procenta hlasů. Ovšem Tymošenková výsledek voleb odmítla uznat a rozhodla se obrátit na soud. V sobotu v televizním projevu k národu prohlásila, že má důkazy o volebních podvodech, jichž se její rival ve druhém kole hlasování údajně dopustil.

„Chci jasně prohlásit, že Janukovyč není naším prezidentem. Ať už se v budoucnu stane cokoli, nikdy se nestane legitimně zvoleným prezidentem Ukrajiny,“ zdůraznila premiérka Tymošenková.

Premiérka: Nedopustím veřejné protesty

Šéfka ukrajinské vlády současně slíbila televizním divákům, že nebude vyzývat k masovým protestům, jak to učinila, když během takzvané oranžové revoluce úspěšně zvrátila Janukovyčovo vítězství v prezidentských volbách v roce 2004. Tehdy si kvůli volebním podvodům vynutila třetí kolo hlasování, v němž pak zvítězil kandidát prozápadních sil. Tymošenková v televizi prohlásila, že nyní nebude vyzývat k dalšímu Majdanu (název náměstí, kde se demonstrace konaly) a nedopustí veřejné protesty.

V pátek zaslala strana Julije Tymošenkové oficiální žádost o přepočítání volebních hlasů ukrajinské ústřední volební komisi, a to ve 1200 obvodech na východě a jihu země. Strana tak učinila přesto, že mezinárodní pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří na průběh voleb dohlíželi, jasně řekli, že volby byly čestné a transparentní v duchu běžných západních standardů. Janukovyčovi už k volebnímu vítězství blahopřáli i americký prezident, vedoucí představitelé Evropské unie a další významní politici.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČT24