Na Homolce mají speciální defibrilátory

Praha - Pacienti trpící arytmií mají novou naději. Lékaři z pražské Nemocnice Na Homolce jim totiž nabízejí jednodušší a méně rizikovou pomoc. Prvním pacientům již voperovali speciální defibrilátory zcela novou metodou, která je schopna zamezit komplikacím. Zákrok také trvá kratší dobu.

Tento nový typ v principu pracuje jako běžný defibrilátor - v případě rozvoje arytmie je přístroj schopný ji detekovat a vyslat výboj, aby se arytmie ukončila, tvrdí kardiolog z Nemocnice Na Homolce. 

Běžně se malá krabička zavádí pod klíční kost a žílou pak elektroda putuje do srdce, kde se zachytí. Nevýhodou je malá jizva na viditelném místě v dekoltu a trochu vystouplá kůže. Navíc lékařům ztěžovaly situaci i následné komplikace, které jsou podle kardiologů spojené s tím, že při zavádění elektrody je možné náhodně propíchnout plíci či zavést elektrodu do špatného prostoru srdce nebo dokonce elektroda pronikne mimo srdce.

Nový defibrilátor lékaři dávají pod levé podpaží a elektroda se posune podkožním tunelem nad srdce. Elektroda se tudíž nezavádí do srdce, ale do podkoží. Protože není přímo v bijícím srdci, musí být defibrilátor o trochu větší než normálně. 

K dnešnímu dni má nový defibrilátor 5 lidí, do budoucna by ho mohlo nosit až 40 procent pacientů s život ohrožujícími arytmiemi.

Lékaři voperovali prvním pacientům speciální defibrilátory
Lékaři voperovali prvním pacientům speciální defibrilátory