Vatikán bude dále vyšetřovat aféru zneužívání dětí

Vatikán – Papež Benedikt XVI. si pozval na dva dny do Vatikánu čtyřiadvacet irských biskupů. Společně s nimi chce nadále řešit, jak postupovat při vyšetřování aféry zneužívání dětí. Obrovský skandál zhoršilo i to, že irská katolická církev zneužívání dětí kněžími dublinské diecéze desítky let kryla. Papež nad případem vyjádřil hluboké pobouření, Vatikán ale v minulosti vždycky vůči obětem tak vstřícný nebyl.

Irsko je po Spojených státech, Německu, Filipínách a Francii další zemí, kde se hlásí stovky obětí těchto trestných činů. Na informace o stovkách případů zneužívání, ke kterým docházelo skoro třicet let od roku 1974, reagoval podle vyšetřovací komise Vatikán pouze tichem a mlčením. Komise zjistila, že se tři dublinští arcibiskupové snažili vyhnout skandálu se zneužíváním za každou cenu. Policii totiž o ničem neinformovali a kněze po prvních problémech vždy pouze přeložili na jinou faru.

Od podzimu, kdy vyšetřovatelé zveřejnili, co se za zdmi farností odehrávalo, už rezignovali čtyři biskupové. Po jednání s papežem je možná budou následovat další. Oběti, které se zatím přihlásily, žádají odškodné v přepočtu 26 miliard korun.

Video Reportáž Davida Miřejovského
video

Reportáž Davida Miřejovského

Joseph Duffy, biskup z Clogheru:

„Církev je skandálem těžce zasažená a poznamenaná. Musíme to napravit. Jednání u papeže ale není jen formalita, jak si mnoho lidí myslí.“

„Pro oběti je tohle konec jedné cesty. Především pro ty, které církev dlouhou dobu označovala za lháře, i pro ty, které kryla a které přesouvala z jedné fary na druhou, kde pokračovali ve zneužívání dětí,“ podotkla Marie Collinsová z organizace podporující oběti zneužívání.

Vatikán poslal v roce 2004 do Dublinu arcibiskupa Martina Diarmulda z dublinské diecéze, aby se skandálem skoncoval. Právě ten předal do rukou vyšetřovatelů 60 tisíc záznamů, které pomohly jeden z největších skandálů katolické církve odkrýt.

V takzvané Murphyho zprávě, zveřejněné koncem listopadu, se také poukazuje na to, že irská policie nad mnohými stížnostmi na sexuální zneužívání zavírala oči nebo tvrdila, že tyto případy nespadají do její působnosti.