Ofenziva NATO v Afghánistánu má první civilní oběti

Kábul - Zatím největší ofenziva Severoatlantické aliance v Afghánistánu od pádu Talibanu má první civilní oběti. Dvě rakety vypálené ve městě Mardžáh v provincii Hílmand zasáhly rodinný dům a zabily 12 lidí. Vedení NATO omylu hluboce lituje. Operace Moštarak, která má pod vládní kontrolu vrátit klíčově důležitou oblast, vstoupila do třetího dne.

Vyhnout se obětem mezi civilisty je prioritou sil NATO. Mnoho dní před začátkem zásahu shazovaly do centrálního Hílmandu varovné letáky. Odejít ale nemohl každý. Dvě rakety z mobilní dělostřelecké jednotky vypálené na pozice talibanců v neděli o 300 metrů přeletěly cíl a zničily obytný dům. V něm zemřelo dvanáct lidí, z toho deset z jedné rodiny.

„Litujeme, že byly ztraceny nevinné životy. Vyjadřujeme hlubokou soustrast a uděláme vše pro to, abychom se vyhnuli budoucím incidentům,“ uvedl v prohlášení velitel sil NATO v Afghánistánu Stanley McChrystal. Užívání mobilních raketových systémů je do odvolání zastaveno. Afghánský prezident Hamíd Karzáí žádá vyšetřování.

Délka ofenzivy se nedá odhadnout

Operace Moštarak mezitím vstoupila do třetího dne. Velitelé si pochvalují dobrý začátek, přestože v Mardžáhu narazili na tuhý odpor skupin bojovníků. Talibanců je v oblasti podle odhadů 400 až 1000. Dobu, jakou bude znovudobytí centrálního Hílmandu trvat, je ale těžké odhadnout.

„V době plánování jsme mluvili o několika týdnech, ale upřímně, to nevíme. Operace je jiná v tom, že jsme ji avizovali dopředu,“ prohlásil Mike Mullen, předseda Sboru náčelníků štábů USA. 

Po eliminaci talibanců mají v úrodné oblasti vzniknout společné stabilizační základny. Nastoupí do nich 900 nově vyškolených afghánských policistů. Mají zajistit, aby region už nebyl talibanskou továrnou pro sestavování bomb. Ani centrem pěstování opia, hlavního zdroje příjmů Talibanu. 

Ofenziva NATO v Afghánistánu
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pier Paolo Cito