Karneval v Rio de Janeiru pomalu končí

Rio de Janeiro - Světoznámý karneval v Rio de Janeiru se dostal ke svému vrcholu. Zakončí ho soutěž dvanácti nejlepších škol samby. Letos byla v klání i rarita, v čele jedné ze škol totiž šla jako královna teprve sedmiletá Julia Lira. Proti jejímu vystoupení se postavila skupina ochraňující práva dětí a případ poslala k soudu. Ten ale rozhodl jasně, a to, že na sambodromu Julia před zraky milionů diváků tančit může. Dívenka ale dnes ráno neunesla pocit, že je středem tak velké pozornosti, rozplakala se, netančila a byla ze slavnostního průvodu odvedena. Informovala o tom agentura AP.

Sedmiletou královnu samby Julii Liru si zvolila její škola samby Viradouro do svého čela na karnevalu. Skupiny ochraňující práva dětí se postavily proti tomu, aby dívenka hrála roli běžně svěřovanou dospělým ženám a spojovanou se sexem. Soud nakonec ale rozhodl ve prospěch mladičké krásky, která chodí do školy samby už od dvou let a účastnila se všech karnevalů v Riu. Lira měla být nejmladší královnou samby tančící na sambodromu v Riu.

Při slavnostním představení davu a fotografům se dívenka ještě usmívala, ale po deseti minutách se v obklopení televizních kameramanů rozplakala. Pokus ji utišit se nezdařil a otec ji odvedl pryč od pozornosti médií.

Ve středu se vyhlásí vítězové soutěže

V pátek převzal král festivalu – Momo, od starosty Ria klíče od města, a zahájil tak největší party na světě. Její třpyt letos ještě zvětšila účast hvězd Madonny nebo Beyoncé. „Karneval je období roku, na které všichni netrpělivě čekají. Aby se mohli uvolnit a být sami sebou,“ řekla účastnice festivalu Cecilia Andrade. Karnevalové šílenství se nezastaví až do středy, kdy budou v přímém televizním přenosu vyhlášeny výsledky soutěže.

Julia Liraová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Felipe Dana