Hnutí Hamas zadrželo v pásmu Gazy britského novináře

Gaza - Bezpečnostní složky Hamasu zatkly v pásmu Gazy britského novináře Paula Martina. V cele má zůstat 14 dní, zatímco proběhne soud. Podle mluvčího Hamasu se přiznal, že porušil palestinské zákony a ohrozil bezpečnost území. Bližší podrobnosti mluvčí nesdělil. Martin psal pro BBC a Timesy.

Mluvčí palestinského ministerstva vnitra uvedl, že zadržený je britský dopisovatel Paul Martin. „Máme přiznání, že britský novinář spáchal přestupky proti palestinskému právu a že to narušuje bezpečnost země,“ uvedl mluvčí. Neřekl ale, kdo se přiznal a k čemu.

Asociace zahraničních novinářů v Jeruzalémě potvrdila, že novinář tohoto jména je několik let v oblasti. Píše zprávy pro několik britských médií. Britský konzulát v Jeruzalémě, který má na starosti i záležitosti v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu, se k případu zatím nevyjádřil.

Radikální hnutí Hamas od roku 2006 kontroluje území Gazy, odkud vytlačilo umírněné hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse. Ochránci lidských práv Hamas i Abbásovu samosprávu kritizují kvůli zadržování novinářů a omezování svobody slova.