Írán podle USA směřuje k vojenské diktatuře

Dauhá - Podle Spojených států začínají íránské Revoluční gardy přejímat roli vlády a Írán směřuje k vojenské diktatuře. Prohlásila to americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová v Kataru během televizí přenášené diskuse se studenty. Podle Clintonové vojenská moc pomalu odstavuje jak vládu, tak nejvyššího duchovního vůdce a Parlament. Írán čelí stále silnějšímu podezření mezinárodního společenství, že vyvíjí jaderné zbraně.

„Vidíme, že íránská vláda, nejvyšší duchovní vůdce, prezident a Parlament jsou vytlačováni a Írán směřuje k vojenské diktatuře. To je náš pohled,“ citovaly agentury Reuters a AFP z prohlášení Clintonové při setkání se studenty v katarském hlavním městě Dauhá.

Šéfka americké diplomacie zároveň odmítla, že by USA plánovaly útok na Írán, a ujistila, že Washington si přeje dialog s Teheránem. Nemůže prý ale „stát nečinně stranou“, zatímco Írán pokračuje v podezřelém jaderném zbrojním programu.

„Naším záměrem není útok na Írán, máme v úmyslu pokusit se sjednotit mezinárodní společenství v nátlaku na Írán cestou sankcí schválených OSN. Ty budou zejména zaměřené na závody kontrolované revolučními gardami, které, podle našeho názoru, zaujímají místo íránské vlády,“ řekla Clintonová.

Nastává čas složení účtů

„Je načase, aby Írán složil účty ze svých aktivit, které mají a budou mít destabilizační dopady,“ zdůraznila americká ministryně. „Obávám se, že rostoucí vliv a moc revolučních gard představuje velmi přímé ohrožení pro každého.“

Islámské revoluční gardy jsou elitní jednotky, které jsou hlavní oporou režimu v Íránu. Vznikly po vítězství islámské revoluce v Íránu v roce 1979, nejsou součástí armády a nepodléhají běžnému systému řízení státu, ale přímo nejvyššímu náboženskému vůdci.