Netanjahu Medveděvovi: Podpořte protiíránské sankce

Moskva - Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes během návštěvy v Moskvě požádal ruského prezidenta Dmitrije Medveděva, aby podpořil sankce proti Íránu kvůli jeho jadernému programu. Západu se íránský jaderný program nelíbí dlouhodobě, nedávno navíc začal Teherán obohacovat jaderné palivo na 20 procent. To vede k obavám, že v budoucnu vyrobí jadernou bombu. Také Moskva má v poslední době pochyby o skutečných úmyslech Teheránu, který tvrdí, že chce jádro využívat výhradně k mírovým účelům.

„Mohu říci, že Rusko rozhodně chápe potřebu zamezit Íránu, aby získal jadernou zbraň, a chápe také, že musí být učiněny určité kroky. Věřím tomu, co jsem slyšel od ruského prezidenta, jehož rozhodnutí jsou vedena obavami o regionální stabilitu,“ prohlásil Netanjahu. Představám izraelského vedení by odpovídal „ochromující“ rozsah sankcí.

Izraelský premiér Medveděva také znovu požádal, aby Rusko zrušilo kontrakt na dodávky raket S-300 Íránu. Po jednání v Kremlu novinářům řekl, že se mu dostalo ujištění, že Moskva chápe, jak vážný význam kontrakt má pro regionální stabilitu. „V této otázce Rusko bere do úvahy potřeby stability v regionu,“ řekl Netanjahu. Mluvčí Kremlu se k tomu odmítla vyjádřit. Kreml ve svém oznámení pouze sdělil, že prezident Medveděv dnes jednal s předsedou izraelské vlády Netanjahuem o spolupráci obou zemí v ekonomice, vědě a ekologii. O očekávaném rozhovoru o situaci v Íránu není v oficiálním sdělení ani slovo.

V moskevském rozhlase dnes v této souvislosti promluvil íránský velvyslanec v Rusku Sajíd Mahmúd Rezá Sadžadí. Prohlásil, že případné vyhlášení sankcí vztahy mezi Ruskem a Íránem nijak zvlášť nezatíží a dodal, že jeho země nevidí důvod, proč by Rusko i za takových okolností nemohlo realizovat dohodnutou dodávku taktických raket S-300.