V Izraeli našli 1400 let starý lis na víno

Jeruzalém – Lis na víno starý 1400 let dnes nedaleko kibucu Hafec Chaim 40 kilometrů jižně od Jeruzaléma objevili izraelští archeologové. Zařízení ve tvaru osmiúhelníku, které v originální podobě měřilo 15 krát 16,5 metru, je pozoruhodné svou velikostí a na svou dobu nezvyklou technickou vyspělostí.

„Rozměry lisu svědčí o tom, že se zde zpracovávalo velké množství vína, které nemohlo být určeno jenom k místní konzumaci,“ sdělil o nálezu ze šestého až sedmého století ředitel vykopávek Uzi Ad. Víno se zřejmě vyváželo do Egypta nebo Evropy. Stejný lis na víno byl v Izraeli objeven už předtím, a to asi 20 kilometrů severně od středomořského Aškelonu.

Ad poukázal na to, že důvod neobvyklého tvaru těchto lisů musel být estetický. V rozích osmiúhelníků se totiž musely držet usazeniny. Praktičtější byly lisy kruhové nebo čtyřhranné.

Hrozny se v něm sešlapávaly v centrální prohlubni vyložené mozaikou. Postranními otvory pak šťáva vytékala do kádě a z ní pak do dvou sběrných nádob umístěných po stranách.

Poblíž lisovací komory byly obdélníkové a rovněž mozaikou vydlážděné plochy, na něž se zřejmě hrozny sypaly, než byly rozdrceny. Tam také zřejmě začínalo kvašení.