Severokorejský vůdce oslavil osmašedesáté narozeniny

Pchjongjang – Kim Čong-ilovi je dnes osmašedesát let a již od roku 1994 stojí v čele Severní Koreje. Letos byly ale oslavy jeho narozenin chudší a méně pompézní než v předešlých letech. To především kvůli nepodařené měnové reformě, která měla sice posilnit měnu a omezit černý trh, ve skutečnosti ale ještě zdražila zboží v zemi a vyvolala občanské nepokoje. Kim Čong-il se už tradičně své oslavy nezúčastnil, podle posledních fotek, které zveřejnily severokorejské sdělovací prostředky, působí ale velmi aktivně. Přesto přetrvávají otázky kolem jeho zdravotního stavu a tím i budoucího vedení stalinistické země.

Už od víkendu slavily jeden z nejvýznamnějších svátků v zemi děti, v pondělí se konalo slavnostní shromáždění politických, stranických i armádních špiček. Zatímco sever poloostrova oslavuje, z jihu se blíží balony se vzkazy od příbuzných. „Jsem jeden z asociace přeběhlíků ze Severní Koreje. Všichni z nás tam nechali rodiny. Dnes jim posíláme letáky na protest proti Kim Čong-ilovým narozeninám. Chceme jim pomoci odhalit pravdu,“ řekl vůdce protestu Park Sang Hak.

Kim Čong-il je chronicky nemocný, ale již vzdal západní medicínu. Podle dvojice nejmenovaných severokorejských expertů se uchýlil k neobvyklým, nákladným a v některých případech nezákonným tradičním prostředkům. Kimův zdravotní stav je přísně střeženým tajemstvím, nicméně se předpokládá, že v srpnu 2008 utrpěl mozkovou mrtvici. Odborník z jihokorejské výzvědné služby prohlašuje, že od té doby severokorejští činitelé jezdí do Pekingu nakupovat drahé a obtížně sehnatelné léky - medvědí žluč, roh nosorožce či pižmo.

Video Reportáž Víta Krčmáře
video

Reportáž Víta Krčmáře

Kim se léčí nosorožčími rohy a medvědí žlučí

Profesor orientální medicíny Čche Tong-čun z univerzitní nemocnice v Ilsanu nedaleko Soulu upozornil, že medvědí žluč, nosorožčí roh i pižmo jsou považovány za lék na mrtvici. Tyto tři látky patří ale k nejdražším a jsou jen těžko k mání. Nosorožci jsou například velmi ohroženým živočišným druhem, a proto chráněným. Nezákonně prodaný roh v Jižní Koreji v posledních letech vyšel na víc než 5000 dolarů. Pižmo se prodává za téměř 90 dolarů za gram.

„Kim také pravidelně podstupuje dialýzu, trpí depresemi a psychicky je labilní,“ poznamenal s odvoláním na důvěryhodný zdroj analytik Čchong Song-čchang ze soukromého jihokorejského výzkumného institutu.

Kim Čong-il dosud nezveřejnil jméno svého nástupce

Čchong prohlašuje, že Kim Čong-ilovo zhoršující se zdraví ho nutí uspíšit proces předávání moci. Kim ale dosud veřejně nejmenoval ani jednoho ze svých tří synů svým nástupcem. Všeobecně je považován za favorita ten nejmladší - Kim Čong-un, kterému je kolem pětadvaceti let. Z jeho dospělosti ale nebyly zveřejněny žádné fotografie a vlastně není přesně známo ani jeho jméno. Podle jihokorejské rozvědky má ale vysoké postavení v mocné komisi národní obrany, což je znamením, že je připravován na klíčový post v komunistickém režimu.